455 1 kolonel of luitenant-kolonel, president, 1 majoor 2 kapiteins 1 eerste luitenant 1 tweede luitenant en 1 onderofficier. Is de beklaagde officier, dan mag geen officier van lageren rang in den krijgsraad zitting hebben. Yan de zeven leden zijn er twee van gelijken rang als die van den beklaagde. In oorlogstijd is de krijgsraad slechts 5 leden sterk. Bij het vellen van een vonnis in vredestijd, wordt van de 7 stemmen eene meerderheid van 5 stemmen vereischt. Valt bij stemming zoodanige meerderheid niet, dan wordt de minste straf, die genoteerd werd, opgelegd. Is de beklaagde gedecoreerd, dan wijst het vonnis uit, of de Militaire Medaille dan wel het Legioen van Eer al dan niet ontnomen zal behooren te worden. Er bestaat geen andere doodstraf als die „met den kogel." Bij het op leggen eener infamante straf gaat deze vooraf door eene degradatie als militair. Die degradatie bestaat in het met luider stem uitspreken van den naam en voornaam van den delinquent en wijders der woorden„vous êtes „indigne de porter les armes, au nom du peuple frangais, nous vous „dégradons." Daarna worden de militaire versierselen ontnomen en, zoo het een officier is, diens degen in stukken voor hem op den grond geworpen. Aan een schildwacht, die in tijd van vrede slapende op post bevonden wordt of wel eigendunkelijk zijn post verlaat, Wordt geene mindere cor rectie opgelegd dan van 2 maanden detentie. Een andere (Draconische) bepaling wordt gevonden in artikel 229 van het Militair Wetboek, dat den militair met gevangenisstraf van 2 maan den tot 5 jaar bedreigt, wanneer hij zijnen mindere slaat, het geval uit gezonderd, dat slagen gegeven worden, om vluchtenden te verzamelen of plunderaars te beteugelen; en voorts in artikel 246, dat mede gevangenisstraf van 2 maanden tot 2 jaar toezegt aan ieder militair, die in het publiek medailles of eereteekenen dan wel uniform draagt, waarop hij geen recht heeft of tot het dragen waarvan hem geene toestemming is verleend. In het Italiaansche leger maakt men verschil in het fusilleeren van voren dan wel van achteren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 466