456 De oefening van scherpschutters bataljonsgewijzeonder de leiding van een cifzoude vlij Ic duur toe ciwu te wijzen officier. Zoude het niet verkieslijk zijn, de scherpschutters bij de compagnie te doen blijven? L'éloge et le blame, distribués a propos, le talent de faire naitre une utile et noble emulation zijn, volgens den maarschalk Marmont, van het hoogste belang. Aan den compagniescommandant nu staan in de eerste plaats de middelen ten dienste, om de ambitie bij schutters op te wekken. Even goed als ieder compagniescommandant gaarne goede resultaten bij de schijfschietoefeningen ziet, weet ook de mindere, dat het nauwkeurig schieten den kapitein, wien hij iedere gunst heeft te vragen, aangenaam stemt. Een compliment, dat de goede schutter krijgt, ontvangt hij veel liever \an zijn compagniescommandant, ten aanhoore zijner compagniesgenooten, dan van den luitenant, onder wiens leiding liij thans gesteld is, ten aan hoore der soldaten van verschillende compagnieën. Ileeft, zóó als de bepalingen thans luiden, de compagniescommandant den soldaat door oefening en aanmoediging zijnerzijds geleidelijk zien opklimmen tot schutter 2e en lc klasse en eindelijk tot scherpschutter, na dien tijd bemerkt hij kapitein ten eenenmale niets meer van zijn scherpschutter. Toch moet diezelfde kapitein in oorlogstijd zelfs over zijne scherpschut ters vei gelijkend kunnen oordeelen, om in voorkomende gevallen niet aan den scherpschutter X, doch bepaaldelijk aan Y (die nog zooveel heter dan X schiet) op te dragen, zijn vuur op dit of dat verafgelegen punt te richten. Middel tegen het doorloopen van voeten. Tijdens den in het jaar 1878 in Bosnië en Herzegowina gevoerden veldtocht wist een officier van gezondheid, Steiner geheeten, menig soldaat, die de voeten doorgeloopen had, in de gelederen der marschco- lonne te behouden. Daartoe liet hij van de geslachte runderen de huiden in vele stukken snijden, genoegzaam groot, om met zoodanig stuk de voetzool van een soldaat te kunnen overspannen, en schreef hij vervolgens aan den lijder voor, om den gewonden of ontvelden voet eenvoudig met lappen te om winden en de schoen tijdelijk te doen verwisselen met bedoeld stuk koeienhuid, dat met den haarkant naar binnen, bij wijze van sandaal, gedragen moest worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 467