459 schillende inundatiekommen vóór de Hollandsche waterlinie worden gesteld, hoe diep, breed en lang die kommen zijn, heeft de Indische Luite nant niet bijster veel. Ter vereenvoudiging zouden de onderofficieren, hiervoren bedoeld, bij eén der beide hoofdcursuscompagnieën kunnen vereenigd worden, hetzij te 's Bosch dan wel te Kampen, terwijl aan hen bij het afleggen van een voldoend examen de eerste nummers zouden gegeven dienen te worden met opzicht tot de aspiranten, die, niet in Indische richting gestudeerd hebbende, na réussite in het officiersexamen, niettemin, zij het ook ter elfder ure, eene plaatsing bij het Indische Leger begeeren. Yan den artilleriecursus te Delft spreken wij niet, omdat deze spoedig tot de ge schiedenis zal behooren. Caoutchouc spreien voor bivouaceerende troepen. De dikwijls wederkeerende noodzakelijkheid, om, wanneer men op marsch is, des nachts op den vochtigen grond te slapen, is de hoofdoorzaak van ziekten, waartegen het gebruik van een caoutchouc, op den grond uit gespreid kleed een groot voorbehoedmiddel schijnt te zijn. In den Ame- rikaanschen oorlog (1864) o. a. was ieder soldaat van zoodanige sprei voorzien. Zoude het, zoo vragen wij, niet een zuinigheidsmaatregel blijken te zijn, wanneer in Atjeh een 500tal caoutchouc spreien in het kleeding- magazijn werden bewaard, om deze telkens naargelang der behoefte tij delijk aan den voor langer dan 24 uur uitrukkenden soldaat mede te geven Het wegvoeren van geiconden naar de eerste verbandplaats. In ieder leger treft men dappere soldaten aan, maar ook zoodanigen, die gaarne den rug naar den vijand keeren. Enkele officieren, ook van het Indische Leger, die ten strijde togen, zullen dit ervaren hebben. De laatstbedoelde militairen doen zich in de actie spoedig onderkennen in het betoon van een in dit specifiek geval wiét-prijzenswaardige zucht, om de gewonden uit het vuur te dragen. Met het oog daarop staat in het Pruisisch Velddienstreglement voorgeschreven: „Ieder, welcher nicht zum Aufheben und Fortbringen der Verwundeten „komraandirt worden i'st, bleibt im Gefecht mit dem WahlspruchSieg oder Tod.(1) (1) Dat Pruisisch reglement heeft meer voorschriften, die in eenen Indischen Veld dienst mede op hunne plaats zouden zijn. Zoo vangt het Hoofdstuk: „De Vuren" aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 470