473 het ongelijk gebeterd zal moeten worden aan den militair, die een voorloopig arrest onderging, waarvan geene melding in de strafhoeken geschiedt, is ons ook niet duidelijk. Wij houden het er voor, dat reclames over eenig voorloopig arrest eerder behoorden gerangschikt te worden onder die, bedoeld bij art. 80 van ons Cr. Wetb, waarbij aan ieder militair het recht wordt toegekend, om zijne bezwaren in te brengen over de hem gegeven orders, en achten de bemoeienis, welke te dier zake van een krijgs- raad zou kunnen geprovoceerd worden, niet alleen doelloos, maar ook schadelijk voor de krijgstucht. Een gestraftedie zich over zijne strat bezwaard gevoelt, kan mondeling of schriftelijk daarover klacht indienen bij den chef van den strafoplegger. Mondeling kan dit altijd plaats hebben, als die chef en de gestrafte zich beiden in hetzelfde garnizoen bevinden. Bij een korps, dat iu onderdeelen gesplitst is, bevindt zich de korpscom mandant gewoonlijk elders dan een gestrafte, en nu doen wij de vraag of c. q. een reclamant naar de standplaats van den korpscommandant moet opgezonden worden, wanneer hij mondeling wenscht te reclameeren. Dezelfde vraag geldt ook voor liet geval, dat de korpscommandant strafoplegger is, en men in een ander garnizoen mondeling bij den afdee- lings- of gewestelijken militairen commandant wenscht te reclameeren. Het komt ons voor, dat deze quaestie zoodanig moet geïnterpre teerd worden, dat de man steeds mondeling zijne reclame mag in brengen; d. w. z. dat hij niet gedwongen kan worden zijne klacht in geschrifte aan te bieden, waartoe bij soms de hulp van derden zoude behoevendat hij ook iu hetzelfde garnizoen zijnde van den chef des strafopleggers bij deze autoriteit mondeling zijne klacht mag inbrengenmaar dat in elk ander geval de behandeling der re clame schriftelijk geschiedt. biet zou kunnen gebeuren, dat iemand niet schrijven kan, of on voldoende, om zijne klacht in geschrifte te brengen. O. i. behoort in die gevallen, waarin de man schrijven kan noch wil, of wel de chef van den strafoplegger zich elders bevindt, ecne commissie van twee officieren of onderofficieren benoemd te worden, aan wie de re clamant mondeling zijne bezwaren over de ondergane straf mededeelt;

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 484