474 die commissie maakt hiervan proces-verbaal op, en biedt dit stuk vervolgens den chef des strafopleggers aan. Dit proces-verbaal treedt dan in de plaats eener schriftelijk ingediende klacht, en geeft betere waarborgen aan den reclamant, dat zijne klacht, in de door hem ver langde bewoordingen, naar hoogerhand wordt voortgeschikt. Wij zouden zelfs verder willen gaan, en in alle gevallen, waarin de chef van den strafoplegger niet plaatselijk een mondeling onderzoek zou kunnen houden, door eene commissie te benoemen, ten einde op dezelfde wijze, als dit met de voorloopige of korpsonderzoeken plaats heeft, de zaak van den gestrafte nauwkeurig te doen onderzoeken, en daarna de stukken aan bedoelden chef te doen geworden, die dan een juist oordeel zal kunnen vellen, of, dit noodig achtende, zich het een of ander nader zal doen toelichten, alvorens in de zaak te beslissen. Draagt de laatste alinea van het aangehaalde art. 1 onze goedkeu ring weg, wij hebben daarentegen bedenking tegen de voorlaatste alinea. Tn artikel 7 dierzelfde order toch lozen wij, dat plaatsing in de 2e klasse van Militaire Discipline eene straf is, waartegen eene klacht kan worden ingebracht. Vroeger werd plaatsing in de 2e kl. van Militaire Discipline niet als straf aangemerkt, omdat zij niet onder de straffen opgenomen is, in artikel 30 van het Keglement van Krijgstucht voor het Krijgsvolk te Lande. Geruim en tijd mocht dit argument gelden, tot men ein delijk tot eene andere, o. i. juistere, opvatting overging. Het bepaalde bjj art. 7 heeft o. i. ten doel, het verschil aan te duiden tusschen plaatsing in de 2e klasse van Militaire Discipline bij het korps en die bij een der straf detachementenHet eerste is straf en wordt bij artikel 7 bedoeld, dat daartegen reclame mag ingebracht worden, terwijl plaatsing bij een der strafdetachementen een over gang is naar een ander korps, om daar den 2e-klasse-tijd door te brengen. Bij circulaire van het Departement van Oorlog dd. 17 September 1878, IIe afdeeling, le Bureau, No. 8, is uitgemaakt, dat een mi litair, die in de 2e klasse van Militaire Discipline is geplaatst, die straf ten einde toe moet hebben ondergaan, alvorens over die straf reclame te mogen inbrengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 485