475 Wij achten dezen maatregel, hoe consequent ook al te gestreng; vaak kunnen groote onbillijkheden hieruit geboren worden. Een soldaat, die b. v. tot 4 maanden vóór de expiratie van zijn dienstverband in de 2e klasse van Militaire Discipline geplaatst wordt, moet per se zooveel maanden langer dienen, dan waartoe hij zich en- of reengagcerde. Stel eens, dat hij, na ontslag uit de 2C klasse van Militaire Dis cipline reclameert en zijne zaak voor den krijgsraad brengtlaat ons aannemen, dat de krijgsraad 's mans klachten gegrond bevindt; dan zullen de straf en de strafreden van het strafregister worden geschrapt. Maar dan zal tevens blijken, dat i. c. de man ten onrechte zooveel langer in 's Lands militairen dienst gehouden is. Hot door ons geschetste geval zal zelden voorkomenmaar het kan voorkomen, en daarom zullen wij op de gevolgen wijzen. Een vreemd en onverwacht verschijnsel zal het dan wel niet hee- ten, dat zoo iemand, die met verbreking van het met hem aange gane akkoord langer tot dienstvervulling wordt verplicht, langs den weg van rechten schadeloosstelling eischt. Zullen dan de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek over de Overeenkomsten ten deze niet toepasselijk zijn? Dit voor zooveel het financieele nadeel aangaat, dat den Staat zou kunnen treffen, moge dit gering zijn, er is toch meer, dat tegen de zaak pleit. De straf van plaatsing in de 2° klasse van Militaire Discipline is eene langdurige; het is daarom zooveel te harder, wanneer het geval zich voordoet, dat iemand ten onrechte zoo zwaar gestraft is geworden. Zal de krijgstucht er onder lijden, dat staande het ondergaan dezer straf reclame daarover worde toegelaten? Wij gelooven, voor de straf van plaatsing in de 2e kl. van M. D. in de voorlaatste alinea van art. 1 der A. O. No. 10 van 1874 eene uitzondering te moeten aanbevelen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat iemand gedurende den 2e-klassc- tijd maandenlang in het hospitaal verpleegd wordt, en dus ook zoo veel langer dan anders noodig zoude zijn in de 2e klasse van M. D. doorbrengt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 486