494 grootte aan van den invloed dezer oorzaken. Door een behoor lijk gekozen mikpunt, dan wel door een overeenkomstig gewijzig de opzethoogte, kunnen deze fouten gemakkelijk onschadelijk worden gemaakt. De onder 1 aangegeven Richtfouten kunnen door ieder oog worden begaanhare grootte is afhankelijk van de hoedanigheid van het oog. Om met juistheid te beoordeelen, hoe groot deze fouten kunnen zijn, is het goed, zich eerst duidelijk de richtwijze voor den geest te brengen. Hierbij wordt steeds aangenomen, dat een vizierkeep tot het aan geven van het achterste, een vizierkorrel van het voorste richtpunt dient, terwijl voorts wordt verondersteld, dat steeds het richten met gestreken korrel moet plaats hebben. Bij het richten moet het oog zich dus eerst zóó stellen, dat de kor- relpunt juist in het midden van de bovenste horizontale zijde ab van de driehoekige inkeping (abc) komt. (fig. I.) Alsdan bevindt het zich in de richtlijn en moet trachten daarin zoolang met juistheid te blijven, totdat ook deze op het mikpunt is gericht, en dus ook dit punt met m samenvalt. Er moeten dus drie verrichtingen plaats hebben, wier onzuivere uit voering tot afwijking van de richtlijn aanleiding geefta. het „oog in de richtlijn brengenen b. richtlijn en mikpunt juist ineenbrengen" zijn van optischen, c. „het oog rustig in de richtlijn houdenvan mechanischen aard. a. Fouten bij het brengen van het oog in de richtlijn. Wanneer het oog zich niet juist in de richtlijn bevindt, begaat men een zoogenaamde parallactische fout. Deze is zijwaarts van het door de richtpunten gaande verticale vlak kleiner, dan boven of beneden het door ab (fig. I.) gaande horizontale vlak. Hier moet dus ook tusschen breedte- en hoogteafwijking onderscheid worden gemaakt. Opdat het oog zoo juist mogelijk in het door de richtlijn gaande verticale vlak gebracht worde, verdient het aanbeveling na te gaan» of de beide driehoeken mfb en mda, die het door de korrel niet gevulde gedeelte van de vizierkeep voorstellen, juist gelijk schijnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 505