495 Daarbij komt het aan op een juist halveeren van de zijde ab, hetwelk met behulp van de korrelpunt geschiedt. Hoe sterker het contrast in licht en kleur is van het door beide driehoeken zichtbare gedeelte der korrel en van het om de vizierkeep gelegene metaalvlak, des te nauwkeuriger is die halveering mogelijk. Bijaldien het achterste d. i. het naar het oog toegekeerde gedeelte der korrel en het de vizierkeep omgevende metaalvlak overal juist gelijke kleur en lichtschakeering had als het vlak, waariu zich het mikpunt bevindt (doel), zoo zou het richten nagenoeg onmogelijk zijn. In werkelijkheid komt zoo iets echter slechts in duistere nachten, anders in het geheel niet, voor. Is er slechts eenig contrast, al is het nog zoo gering, aanwezig, dan is de besproken halveering van de lijn ab fig. I. met vrij groote juistheid mogelijk. Ten einde het vermogen van het oog in dit opzicht te bepalen, heeft Roksandic uitgebreide proeven genomen. De in fig. II. voorge stelde graphische tabel geeft in een tot overzicht geschikten vorm de resultaten van zijn onderzoek aan, en wel bij tamelijk sterk contrast (donkergrijs en lichtblauw). Op de grondlijn zijn de gezichtshoeken, waaronder de te halveeren afstanden door het oog werden waargenomen, in minuten, als abscissen afgezet. De ordi naten geven, gerekend tot de dik geteekende kromme en overeen komstig den ter linker zijde aangegeven maatstaf, de grootste halvee- ringsfouten in seconden voor een geoefend oog, en tot de dunge- teekende kromme voor een geheel ongeoefend oog. (fig. II.) Met behulp dezer tabel vindt men, dat een afstand, door het oog onder een gezichtshoek van 1 graad waargenomen, door een geoe fend oog tot op een fout van 50 seconden, door een ongeoefend oog van 70 seconden kan gehalveerd worden. Men zietdat de verkregen halveeringsfout een functie is van den gezichtshoek, waaronder de te halveeren afstand is waargenomen. Yoor een gezichtshoek tot 60 minuten verloopt deze functie nage noeg overeenkomstig de vergelijking eener rechte lijn. Men zou haar dus kunnen uitdrukken door: |3 a -f- b. Voor (gezichtshoek) r= o vindt men in de tabel ,6=10", dus b 10. Voor a= 60 minuten, is p 50 a 3600 -t- 10 seconden. Daaruit is a fjj -a'ö, zoodat hier 3 9'ff +10 seconden

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 506