498 Ren zwart quadraat werd zichtbaar, zoodra zijn zijden ouder de volgende gezichtshoeken werden waargenomen Op wit in zonlicht. schaduw. Op blauw voor normale oogen48" 37" 24" voor oogen met 70 c.M. gezichtsterkte. 60" 47" 31" Rechthoeken, waarvan de breedte gelijk werd genomen aan de zijde van het quadraat, werden, naarmate hare lengte ook grooter was, op vei deren afstand waargenomen. Ook zijn bij toenemende lengte der vlakken, de hoedanigheid van het oog en de invloed der contrast werking op de grenzen van waarneembaarheid van minder gewicht. Zoo werd voor den gezichtshoek gevonden, waaronder de breedte van een nog even waarneembare rechthoek werd gezien: Op wit in Bij verhouding der zijden 1 2 zonlicht. voor normale oogen42" voor oogen met 70 c.M. gezichtsterkte. 52" Bij idem 1:4 voor normale oogen30" voor oogen met 70 c.M. gezichtsterkte. 36" eerst bij de dubbele gezichtshoeken, die boven zijn aangegeven, waar neembaar. Be afwijking van den juisten stand, dien de richtlijn als gevolg van deze onvolkomenheid van het oog kan verkrijgen, komt overeen met de volle waarde der opgegeven hoeken en is, als afhankelijk van het op het waarnemingsoogeublik bestaande lichtcontrast, veel veran derlijker van grootte dan de parallactische fouten, wier invloed zij derhalve verre overschrijdt. Gewoonlijk komt ons bij het richten de neiging tot symetrie te hulp, omdat wij trachten het midden van het doelvoorwerp te zoeken, en dus een halveeringsbewerking uitvoeren. Hierdoor wordt hoofdzakelijk de mogelijke breedteafwijking beduidend verminderd, bij smalle doelen tot op ongeveer 20 tot 30 seconden of omstreeks 0,0001 van den afstand, alzoo tot een volkomen onwaarneembare grootheid. schaduw. Op blauw 32" 21" 40" 26" 25" 13" 30" 16" en quadraat, van grijs a x or 7 ,j

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 509