499 Zooals reeds vermeld is, is de parallactische fout, zelfs bij slechts weinig lichtcontrast, onbeduidend, en gevolgelijk ook veel minder afhankelijk van de verlichting voor zooveel daardoor invloed wordt uitgeoefend op de betrekkelijke helderheid en kleur van de door het oog waargenomen voorwerpen dan de fout bij het ineenbrengen van richtlijn en mikpunt. De zaak verandert echter, wanneer een schelle verlichting eenzijdige lichteffecten veroorzaakt. De verlichte zijden van vizierkeep en korrel schijnen vergroot, waardoor een fout ontstaat bij het beoordeelen van de symetrielijn. Men noemt het verschijnsel, dat sterker verlichte, heldere voorwer pen ons grooter toeschijnen dan donkere voorwerpen van gelijke af metingen op gelijke afstanden, Irradiatie. De afwijkingen, veroorzaakt door eenzijdige verlichting van de vizier- keep, hebben een tegenovergestelde richting aan die ten gevolge van eenzijdige verlichting der korrel. Want is bijv. de korrel rechts ver licht, dan houdt men het er voor, dat haar midden ook meer rechts ligt, en stelt haar dus met de punt links van het midden der vizier- keep. Bij gelijke richting der verlichting wordt echter van de vizier- keep de linkerzijde helderder, waardoor het schijnt, dat haar midden naar rechts wordt verschoven. Men zal derhalve de korrel rechts van het ware midden der vizierkeep stellen. Zijn vizierkeep en korrel gelijktijdig aan eenzijdige verlichting blootgesteld, dan komt slechts het verschil der genoemde fouten in aanmerking, en worden de daar door veroorzaakte afwijkingen zeer klein. Bij het ineenbrengen der richtlijn of eigenlijk der korrelpunt met het mikpunt, komt de door eenzijdige verlichting der korrel veroor zaakte fout, met hare volle waarde in aanmerking, want de korrel- punt zal steeds zoover van het mikpunt verwijderd blijven, als zij door de eenzijdige verlichting verschoven schijnt. De hieruit voor komende afwijking is daarom steeds grooter, dan die veroorzaakt door de parallactische fout. In ieder geval is de door eenzijdige verlichting veroorzaakte fout wat grootte en richting betreft nagenoeg constant, zoolang richting en sterkte der verlichting gelijk blijven. Zij veroorzaakt alzoo parallelle afwijking van het gemiddelde trefpunt, en kan dus schadeloos worden gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 510