502 pagnie vestingartillerie, middels een door Maudry vervaardigden con- tröleopzet genomen, schijnt de grootste hoogteafwijking 1/4000 en de grootste breedteafwijking 1/7000 van den afstand te bedragen. Opgemerkt moet worden, dat de invloed van de parallactische fout geheel waardeloos was tegenover die, veroorzaakt door het in- eenbrengen van richtlijn en mikpunt, daar de richtlijn (lengterichtas) zeer groot was in verhouding tot den afstand, waarop het oog van de vizierkeep was verwijderd. Bij de Duitsche artillerie werd als grootste richtfout 1/32 graad gevonden, overeenkomende met een hoogte- en breedteafwijking van iets meer dan 1/4000 van den afstand. Hoewel de afwijking in de laat ste richting kennelijk minder moet zijn, komen dienaangaande echter geen nadere opgaven voor. "Wat de breedteafwijking betreft, moet het richten toch juistere uitkomsten geven, omdat het mogelijk is nauwkeuriger te beoordeelen, of hot midden van het doel (of het mikpunt) en de korrel in dezelf de verticaal gelegen zijn, dan of korrelpunt en mikpunt zich bewegen. De bij ons voorgeschrevene richtoefeningen, waarbij een richtschijf met de vaststaande richtlijn moet worden ineengebracht, bieden ook een goede gelegenheid aan, om zich aangaande de richtfouten van iederen man op de hoogte te stellen. Hit hetgeen tot hiertoe over de richtfouten is gezegd, blijkt dui delijk, dat oogen, die zonder of met behulp van brilglazen de korrel nog genoegzaam scherp begrensd kunnen zien, in elk geval optisch voldoende geschikt zijn. Maar tevens is het klaarblijkelijk, dat zelfs ongeoefende oogen aan alle eischen bjj het richten volkomen kunnen voldoen, en door be hoorlijke oefening iedere zwarigheid gemakkelijk kan worden over wonnen. Om dit duidelijker te doen uitkomen, zijn hier opzettelijk de grootste waarden der mogelijke fouten genomen. De 50 waarden kunnen met vrij voldoende juistheid aan een kwart dier waarden worden gelijkgesteld, zooals bij proeven omtrent de juist heid bij het halveeren en het ineenbrengen van een punt met een rechte lijn in het bijzonder is gebleken; proeven, die op uitgebreide schaal zijn uitgevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 513