500 het redigeeren van het Fransche het Neder landsche voor schrift 13 gevolgd, en dat het hiervoren door ons geciteerde woord van „vinden" niet zonder reden in „obtenir" vertaald of van dat woord overgenomen is. Wat daarvan ook zij, uit Verum Proloquar 's opstel volgt ge noegzaam, dat hij, wat de subordinatie bij de Indische officieren betreft, ten deze geheel de Fransche theorie is toegedaan, dat derhalve ook hij wil, dat de meerdere van den mindere achting, eer bied en gehoorzaamheid wete af te dwingen; dat dus geen slaaf- sche onderworpenheid van den mindere, doch de superiorieteit in velerlei richting van den chef voor den ondergeschikte de stimulans tot gehoorzamen zij Met deze, Verum Proloquar's meening zijn wij het volkomen eens. Het spreekt van zelf, dat van zoodanige theorieleer niet mag worden afgeleid, als zoude door ieder officier de gehoorzaamheid en het uiterlijk betoon van eerbied mogen worden opgezegd, zoodra naar hunne mee ning een officier boven hen is gesteld, die zijn hoogeren rang niet waardig zoude zijn. Het Indische Leger zij nog langen, tijd bewaard voor zulke repu- blikeiusche, zelfs communistische ideeën. Een en ander absolveert intusschen niet het Legerbestuur, om er voor zorg te dragen, dat er een behoorlijk omschreven, billijk bevor deringsstelsel der officieren zij en dat zulk een stelsel streng eerlijk en consequent worde toegepast, zonder aanzien des persoons; dat alzoo geen onbekwaam of onwaardig officier tot hoogeren rang worde geroepen, al ware hij, bij wijze van spreken, ook twee keeren de eigen broeder van den Commandant van het Leger, en dat omgekeerd geen officier in bevordering worde voorbijgegaan, alléén omdat zijn huid er wat donker uitziet of zijn vader slechts waschbaas is geweest. W ij vinden het dus ook verkeerd, dat een tot bevordering alleszins geschikt P luitenant der Genie niet tot kapitein gepromoveerd wordt, alleen omdat hij nog geen acht officiersjaren telt; een maatregel welke des te meer ontevredenheid bij het korps Genie-officieren heeft gezaaid, omdat hij vroeger niet bestond. De Genie-officier J. J. 8. bijv., die in 70 maanden tijds na zijne benoeming tot den rang van 2<* luitenant tot kapitein bevorderd werd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 517