512 - deele is behouden, was geen andere dan nooddwang; van daar dat zij werd beperkt tot die gevallen, waarin werkelijke nooddwang kan geacht worden te bestaan; waar de dood des misdadigers noodig is tot verdediging van het leven van anderen. Zij werd mitsdien alleen behouden in tijd van oorlog en in tijd van vrede (buiten het met oorlog gelijkstaande geval, dat men zich bevindt vóór een vijand, aan wien niet op regelmatige wijze de oorlog is verklaard) voor het enkele geval van militair oproeropstandsamenzweringsamenrotting of muiterij aan boord gepleegd in volle zee of in den vreemde. Bij zoo danige misdrijven kan de enkele aanwezigheid aan boord van de hoofden of raddraaiers een dreigend gevaar zijn voor het leven van de andere schepelingen. Wanneer dus, zooals in bet eenig uitgezonderde geval, geene mogelijkheid bestaat, om de misdadigers van boord te ver wijderen en elders in hechtenis te stellen, meende men de bevoegdheid om hen ter dood te brengen, als uitvloeisel van het recht van zelf verdediging te moeten behouden. Sedert de wet van 17 September 1870 de doodstraf uit liet gemeene recht heeft doen verdwijnen, is de doodstraf met den strop eene uitsluitend militaire straf geworden. Het bezwaar van practischen aard daartegen, nu het ambt van scherp rechter in Nederland is afgeschaft en ook de schavotten aldaar zijn opgeruimd, en daardoor de uitvoering van de straf onmogelijk is geworden, heeft den Nederlandschen wetgever bewogen bij de wet van 14 November 1879 (Ned. Staatsblad N°. 191) de doodstraf met den strop te vervangen door de doodstraf met den lcogel met voorafgaande eer loosverklaringevenals in Frankrijk naast de doodstraf met den kogel zonder eerloosheid de doodstraf met den kogel met degradation mi litaire is aangenomen. De Nederlandscli-Indische militaire wetgever heeft, zooals uit het Koninklijk besluit dd. 13 October 1882, N°. 26 (Indisch Staatsblad 1883, No. 54) blijkt, als militaire straffen gehandhaafd de doodstraf met den strop en die met den kogel. Heeft men derhalve in Nederland gemeend, de doodstraf met den kogel bij militairen te moeten toepassen in de bovengenoemde exceptioneele gevallen, waar slechts sprake is van nooddwang en wet tige zelfsverdedigingin Nederlandsch-Indië daarentegen heeft de Wetgever t raadzaam geacht, de straf des doods in haren tweelee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 523