513 digen vorm met den strop en met den kogel te handhaven in hare volle ge strengheid, ten ware mitigeerende omstandigheden aanwezig en bewezen zijn, in welk geval thans, zooals bij bovengemeld Koninklijk besluit (Staatsblad 1883 n°. 54) is bepaald, de rechter te kiezen hebbe tus- schen militaire gevangenisstraf en detentie voor den tijd van één dag tot twee jaar. De rechtsgronden, aangevoerd tegen het behoud der doodstraf, zijn bekend. De doodstraf, zegt men, beantwoordt in rechtskundigen zin niet aan het begrip van straf. Iedere straf moet zijn le. Deelbaard. i. er moet een minimum en maximum zijn gesteld, zoodat de rechter, naarmate der omstandigheden, waarin het misdrijf heeft plaats gehad, eene evenredige straf zal kunnen kiezen. In zijn werk: „Le droit pénal progressif" merkt de Belgische Hoogleeraar Nypels op: „La peine doit être divisible (theilbaar, abschiitzbar) et elle doit laisser la latitude nécessaire pour qu'il soit distingué, dans les limites établies par la loi, entre les délits plus ou moins graves de la même catégorie." 2e. Herstelbaar. Bij een rechterlijke dwaling moet de gelegenheid bestaan, om het onrecht onmiddellijk te herstellen. Men wijst daar bij op de practijk en de geschiedenis, die kunnen doen zien, hoe feilbaar het oordeel des rechters is. „Aussi nulle peine ne doit être irrévocable, nulle de nature a ce que sa consommation coupe court a tout moyen de réparation entière ou partiele." De rechter, evenals ieder mensch, is feilbaardaarmede zal rekening moeten worden gehouden. 3e. De straf moet hoofdzakelijk de zedelijke verbetering van den misdadiger beoogen. De Staat oordeelt men mag geen straf toepassen, welke den misdadiger aan zijne bestemming zoude kunnen onttrekken. Als mensch redeneert men is men zedelijk verplicht, den mis dadiger te verbeteren; door hem te dooden, ontneemt men hem het middel tot verbetering en snijdt men op eens hem den weg af tot terugkeer in de maatschappij, waarin hij met een berouwvol hart teruggekeerd als een nuttig lid werkzaam zou kunnen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 524