516 73 Belgen, 41 Nederlanders, 32 Franschen, 9 Zwitsers, 14 Duitschers, 1 Rus en 3 Kleurlingen; dus: 114, Fransch sprekende soldaten tegen 41 Nederlanders Men zoude, die kompagnie binnentredende eerder wanen eene Fransche dan eene Nederlandsche krijgsmagt voor zich te zien! En thans? Op 1 Januarij 1882 waren bij dit 2» Depót-Bataillon o. a. aanwezig: 640 militairen behoorende tot de zoogenaamde blanke natiën. Daarvan waren 258 Nederlanders, 42 Kleurlingen, 139 Belgen en Franschen, 165 Duitschers, 27 Zwitsers en 9 van andere natiën; dus altijd nog eene meerderheid van 124 Vreemdelingen op slechts 640 Europeesclie militairen. Dat het gehalte van dat Europeesche element uiterst bedroevend is, hebben wij hiervoren reeds door cjfers aangetoond; ook hiervoor is de oorzaak niet ver te zoeken. Als een gevolg der bestaande wetten, de plaatsvervanging en nummer verwisseling zendt Nederland het minst beschaafde en minst ontwikkelde gedeelte der bevolking in het Leger waarvan sommigen, door de liooge handgelden verlokt, naar Indiê z. g. overteekenen, terwijl velen, die in de burger maatschappij in Nederland door slecht gedrag, of gebrek aan geschiktheid en degelijkheid geen behoorlijk bestaan kunnen vinden, mede, in een dollen of wanhopigen bui en verlokt door het hooge hand geld, dienst nemen als koloniaal. Juist die hooge handgelden, en de later voor sommigen volgende exhorbitant hooge reëngagementsgelden ziin den menschen ten verderve, en dragen de grootste schuld aan de overbevolking der provoost-, arrest en detentie-huizen, van cachotten en gevangenissen. Een man die niet gewend is 600 centen zijn eigendom te noemen, wordt daarop eens in het bezit gesteld van 600 gulden! Waar blijft dat geld in lndië?? Gedeeltelijk in de kantine, maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 527