518 overdrijving, door geen belang der Krijgstucht gerechtvaardigd of ge vorderd. Alleen wenschen wij de doodstraf toegepast te zien op zware misdrijven, maar dan ook door middel van den lcogel uit te voeren, waarbij (als thans in Nederland en Frankrijk het geval is) naargelang termen bestaan, de eerloosverklaring wordt uitgesproken, welke in de plaats zou komen van de doodstraf met den strop, welke als een anti-militaire straf op een militair niet mag worden toegepast. De onnoodige plechtigheden, die er thans bij plaats hebben en die alleen de straf, voor hem, die ze ondergaan moet, akeliger maken, verdienen afkeuring. Het slaan of blazen van den marsch en het voorlezen van het vonnis op de plaats der executie kunnen worden gemist. Yooral die laatste plechtigheid zal meestal alleen het medelijden gaande maken, daardoor het bewustzijn van de rechtvaardigheid der straf bij de toeschouwers doen verminderen, en den doodsangst van den veroordeelde nog eenige minuten langer doen duren. Overigens wint men er niets bij. Zeer juist zegt Montaigne: „En la justice même, tout ce qui est au dela de la mort, me semble cruauté" en Feuerbach in zijne Dar stelling merlcw. Verbreehen (B d. I. S. 120) „Es widerstrebet der sittlichen Wiirde des Staatsdurcli Grausamkeit der Strofen mit der Grausamkeit nnd Abscheulichkeit eines Missetha- ters gleichsam wetteifern zu wollen In Hooft 's Vaderlandsche Historie (pag. 328, 742 enz.) vinden wij vele voorbeeldenhoe in vroeger tijd de ter dood veroordeelden met den strop werden gestraft, terwijl het hoofd daarna op een paal gezet, en het lichaam gevierendeeld werd. Ook deze uiterlijke vertoonin gen verdienen afkeuring, dewijl ze de zeden bederven en het gevoel verharden. Is het bestaan van de militaire doodstraf in Nederlandsch-Indiè eenmaal een noodzakelijkheid geworden, men passé haar consequent toe daar, waar de strenge handhaving van militaire subordinatie het uitdrukkelijk eischt en noodzakelijk vordertdoch men make de dood straf niet illusoir door recht van gratiezooals het onlangs nog met den fuselier Eb er le gebleken is. Deze fuselier, wegens voortdurend slecht gedrag geplaatst in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 529