41 16. „Auch wenn der Belagerungszustand nicht erklart ist, können imFallo des Krieges oder Aufruhrs, bei dringender Gefahr fiir die öffentliche Si- cherheit, die Art. 5, 6, 27, 28, 29, 30 und 36 der Verfassungs-Urkun- de oder einzelne derselben vom Staatsministerium zeit und distriktweise auszer Kraft gesetzt werden." 17. „Ueber dis Erklarung des Belagerungszustandes, sowie über jede, sei es neben derselben 5) oder in dem Falie des 16 erfolgten Suspension auch nur eines der 5 und 16 genannten Artikel der Verfassungs- Urkunde, musz den Kammern sofort, beziehungsweise bei ihrem nachsten Zusammentreten, Rechenschaft gegeben werden." 18. „Alle diesem Gesetze entgegenstehende Yorschriften werden auf- gehobon." „Das gegenwartige Gesetz tritt an die Stelle der Veroi'dnung von 10 Mai 1849 und der Deklaration von 4 Juli 1849." Bij eene toekomstige herziening onzer Grondwet zoude daarin een artikel behooren te worden opgenomen van den volgenden inhoud: „Wanneer de openbare veiligheid in den Staat bedreigd wordt, kan het Rijk geheel of gedeeltelijk in staat van oorlog of beleg worden verklaard." „De Wet regelt de bepalingen, den vorm der afkondiging en de gevol gen van zoodanige verklaring." (Of: „Bij eene Wet behoort te worden bepaald de gevallen, waarin de staat van oorlog en van beleg zal kun nen worden verklaard alsmede hetgeen daarbij in acht genomen moet worden en daaruit voortvloeit.") Een artikel van die Wet zal moeten luiden „Deze Wet is niet van toepassing op de koloniën en bezittingen des Rijks in andere werelddeelen". „In geval van oorlog of opstand nemen zij, die aldaar met het hoogste gezag zijn belast, de maatregelen, die zij in het belang van het Rijk en van de onder hun gezag staande koloniën of bezittingen noodzakelijk achten, ook de zoodanige waartoe anders 's Konings machtiging vereischt wordt. Zij hebben alsdan, ieder voor zich, de macht, het door hen be stuurde grondgebied van het Rijk geheel of gedeeltelijk in staat van oor log of van beleg te verklaren of te doen verklaren." Zie de voorlaatste noot. Zie „Preuszische Gesetz-Sammlung" van 1849, pag\ 165 en 250.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 52