519 tweede klasse van militaire disciplinewerd naar het strafdetache- meut te Klatten gezonden, oin aldaar onder eene gestrengere tucht te staan. Toen hij op het rapport door den militairen commandant wegens oneerbiedigheid met twintig rietslagen gestraft werd, voegde hij dien superieur in rang eenige scheldwoorden toe en gaf hij hem te gelij kertijd een vuistslag in het aangezicht. Lit een militair oogpunt beschouwd moet de door den fuselier Eb er le bedreven daad als een zeer zwaar misdrijf tegen de disci pline beschouwd en de overtreder exemplair gestraft worden. De Krijgsraad alsmede het Hoog Militair Gerechtshof waren ook van die meening en veroordeelden dien fuselier tot de straf des doods met den kogel. Verzachtende omstaudigheden deden zich niet voor. Brutaler feit in de militaire maatschappij was dan ook nauwlijks denkbaar. De veroordeelde vroeg gratie en tegen aller verwachting werd hem door Z. E den Gouverneur-Generaal gratie verleend bij besluit van den 19en Februari jl. Welke gegronde redenen van rechtvaardigheid en billijkheid den Gouverneur-Generaal zouden hebben bewogen, om in zoodanig geval giatie te verleenen, op die vraag zou een bevredigend antwoord moeilijk te geven zijn. Is het omdat het toeval er toe leidde, dat juist het besluit op den 19en Februariop Koningsverjaardagde dag van algemeene absolutie en verzoening genomen is, dan heeft het geluk den ter dood ver oordeelden Eberle opdat oogenblik gediend. Wee! hem, wien een min der gunstig toeval treft, zooals het met de fuseliers Abbenhuis en Logiest het geval was, die beiden voor een veel minder ernstig feit gefusileerd werden Moet het recht van gratie beschouwd worden als één van de schoon ste voorrechten der Kroon, waardoor de Vorst, de Souverein, de Opperste Regeeringspersoon van den Lande zijn gunst en goeder- eb Het vonnis van den Krijgsraad dd. 6 Nov. 1882, geconfirmeerd door het arrest van het H. M. G. dd. 22 Dec. 1882, vindt men op bladz. 523 en volg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 530