BETEEKENIS VAN REPETEERGEWEREN ALS OORLOGSWAPEN. (Met platen). Niet tevreden met de uitvinding der achterlaadgeweren, die hunne volmaaktheid langzamerhand naderen, hebben de technici op dat ge bied in de laatste jareD vele systemen van min of meer bruikbare repeteergeweren samengesteld, waarvan wij de bruikbaarheid als oor logswapen wenschen te bespreken. Door repeteergeweren verstaat men die geweren, welke een patro- nenmagazijn in zich bevatten, zoodat men zonder na elk schot te laden, eenige achtereenvolgende schoten kan doen, waardoor voor eenige seconden de hoogstmogelijke snelheid van vuren wordt ver kregen. Hoewel als eerste achterlaadgeweer het naaldgeweer «Dreyse (1841) genoemd wordt en de repeteergeweren in den Amerikaanschen burgeroorlog (1861-65) het eerst gebruikt werden, hebben beide reeds vroeger bestaan, en pleiten de daarvan aanwezige exemplaren voor het vernuft van de toenmalige wapensmeden. In verschillende musea vindt men achterlaad-revolver- of repeteer geweren van de XVIe en XVIP eeuw, welke vooral door den Belgischen kapitein 1 an Vinckeroy zijn beschreven en, hoewel die geweren natuurlijk niet te vergelijken zijn met de tegenwoordige, getuigen zij, dat men reeds 250 jaren geleden trachtte door de toe passing van hetzelfde denkbeeld, meer snelheid van vuren te ver krijgen, doch dat de toenmalig nog gebrekkige wapenconstructie en munitie vervaardiging belet hebben, goede geweren te fabriceeren, die op dat beginsel berustten. De eerste repeteergeweren als oorlogswapen bestonden reeds vóór de algemeene invoering van achterlaadgeweren. In den Ameri-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 539