42 „Van zoodanige verklaring alsmede van de opheffing van den staat van oorlog of van beleg moet door hen zoo spoedig doenlijk kennis worden gegeven aan den Koning." Thans op de bepalingen voor Nederlandsch-Indië komende, komt het ons voor, dat art. 43 van het Reglement op liet beleid der Re geering van Nederlandsch-Indië zoude moeten luiden „In geval van oorlog of opstand neemt de Gouverneur-Generaal de maatregelen, die hij in het belang van het Rijk en van Nederlandsch- Indië noodzakelijk acht, ook de zoodanige, waartoe anders 's Konings machtiging vereischt wordt." „Bepaaldelijk heeft hij alsdan de macht, om Nederlandsch-Indië geheel of gedeeltelijk in staat van oorlog of van beleg te verklaren of te doen verklaren en wetten en bepalingen, ook dit reglement, tijdelijk te schorsen." „Bij Koloniale Ordonnantie behooren te worden bepaald de gevallen, waarin de staat van oorlog en van beleg zal kunnen worden verklaard, hetgeen daarbij voor de afkondiging daarvan in acht moet worden geno men en met betrekking tot het burgerlijk bestuur en don loop der Jus titie uit zoodanige verklaring voortvloeit," „Het onderwerpen der ingezetenen en inboorlingen aan den rechtsdwang van militaire rechtbankenbuiten en behalve de gevallen in de Militaire "Wetboeken genoemd, zal alleen plaats hebben, in zooverre zulks tot hand having der orde en tucht en voor de veiligheid van Ned.-Indië wordt vereischt." „Wanneer de Gouverneur-Generaal, bij gestremde communicatie of door onvoorziene omstandigheden, zelf buiten de mogelijkheid is, eenig gedeel te van Java of de Buitenbezittingen in staat van oorlog of van beleg te verklaren, of dien staat weder op te heffen, zijn alleen de hoogste ge westelijke of plaatselijke militaire autoriteiten, op hunne verantwoorde lijkheid, bevoegd voorloopig tot zoodanige verklaring of opheffing over te gaan." „Deze autoriteiten zijn verplicht, van zoodanig besluit alsmede van dat, betreffende de opheffing van den staat van oorlog of van beleg, zoo spoe dig doenlijk den Gouverneur-Generaal kennis te geven en diens goedkeu ring daarop te vragen." (1) Artikel 68, laatste alinea, van het Regeeringsreglement zal dan in verband hiermede als volgt moeten luiden (1) De laatste bepaling is van zóó veel gewicht, dat zij in het R. R. behoort te worden gevonden. Zie de Fransche Wet op den staat van beleg van 1849,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 53