534 en Hotchkiss. Het mechanisme is niet erg samengesteld en de stukken zijn weinig in aantal en solide. Het mechanisme werkt goed en gasontsnapping is niet te vreezen. Het schiet juister dan vele andere stelsels- De patroon was echter in verband met de gebruikte slagpin totaal ongeschikt, omdat zij te lang en niet gevoelig genoeg is. Het geweer alleen was vrij gunstig beoordeeld. Het geweer-Lee is een grendelsysteem. Het is zeer eenvoudig, en gemakkelijk en snel te behandelen. Het magazijn van staalplaat in onafhankelijk van het geweer, zoodat vele magazjjnen kunnen ge reed gemaakt worden. Ieder magazijn bevat 5 patronen, die boven elkaar op een veer (in W-vorm) liggen. De hoogstliggende patroon houdt de andere op hare plaats. Het vuren schot voor schot geeft geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. Om tot het vuren als repetitie over te gaan, brengt men, terwijl het sluitstuk de kamer afsluit, een magazijn in de opening voor den beugelkrop; de punt van de zekerheidsrust B dringt in eene kleine opening van dat magazijn en houdt het daardoor op zijne plaats. Het vuren bevat maar 3 bewegingen: le openen van het sluitstuk; 2. sluiten van het sluitstuk; 3. vuren. Uit het geweer Lee en Hotchkiss te zamen werd een geweer- Hotchkiss-Russel samengesteld, eigenlijk een dubbel repetitie geweer, want het heeft een magazijn in de kolf over de lengte en een magazijn (aangebracht) over de breedte. Zoodra het magazijn in de kolf ledig is, komt het aangebrachte magazijn het eerste ver vangen. Het repeteergeweer-Dee is een vrij goed geweerhet denk beeld kan op alle grendelsystemen toegepast worden. Bij voldoend aantal magazijnen is de snelheid van vuren zeer groot. Ook verklaart de uitvinder, dat het gevaar voor ontploffing en vervorming door de ligging der patronen is weggenomen. Maar met deze goede hoedanigheden gaan groote nadeelen ge paard. Men kan niet tot het vuren schot voor schot overgaan, zonder eerst het magazijn te verwijderenmen moet dit dus op zijne plaats brengen op het meest kritieke oogenblik, en, wanneer men zich niet van het magazijn bedient, vormt de daardoor opengeblcvene ruimte

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 545