gelegenheid tot opnemen van stof of zand, terwijl bij de minste gas- ontsnapping de schutter noodzakelijk handen of gezicht verbiandt. Reeds uit de eenvoudige beschouwing der teekening van repeteer geweren, blijkt de onbruikbaarheid van vele; ook toonen alle ver slagen en rapporten van verschillende commissien voldoende aan, dat men zich door de verliezen, die de Turken aan de Russen toe brachten, met een repeteergeweer, niet moet laten verleiden, te ge- looven, dat een repeteergeweer noodzakelijk is en als oorlogswapen overwegende voordeelen heeft. Specialiteiten als de majooi 011 u s en de kolonel Capdevielle zijn er dan ook niet zoo mede ingeno men. Aan de constructie van repeteergeweren zijn te vele gebreken onafscheidelijk, b. v. in de eerste plaats: hoog in prijs; te veel samenstellende deelen om solide te zijn en gemakkelijk uit elkander te nemen en in elkaar te zetten. Zij zijn vrij zwaar. Het gewicht verandert, afhangende van het aantal patronen, zoodat het zwaarte punt zich telkens verplaatst. Zij zijn lastig te onderhouden en hunne werking is niet vertrouwbaar. Bovendien staan zij in ballistische eigenschappen achter bij middelmatige achterladers. Verder heeft men ontploffing te vreezen, munitiemisbruik, enz. Deze algemeene gebreken worden voor elk systeem afzonderlijk, meestal met nog eenige vermeerderd. Enkele dezer bezwaren zijn uit den weg geruimd; b. v. door in plaats van kwikfulminaten, ehloorpotasch te gebruiken, is de vrees voor ontploffing geheel weggenomen. Doch ook zonder te veel te hechten aan de thans bestaande ge breken der repeteergeweren en zelfs overtuigd zijnde, dat zij allengs zullen verbeterd worden, veroordeel ik ook niet zoo zeer de werk tuigen, als het principe, dat mijns inziens verderfelijk is. Men wil door repeteergeweren meerdere snelheid van vuur ver krijgen voor beslissende momenten. Die meedere snelheid van vuur is echter, blijkens vele genomene proeven, verre van bewezen. Re peteergeweren, waarvan do inrichting eenigszins is te vertrouwen, hebben gedurende de seconden, die men noodig heeft, om de schoten uit het magazijn af te geven, ontwijfelbaar de grootstmogelijke snelheid van vurenna het ledigen van het magazijn moet men echter, of een nieuw magazijn inbrengen, ot tot het vuren schot voor schot oveigaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 546