538 bedaren door dcu schutter nog meer schoten te doen afgeven, vooral uit wapenen, die demoraliseerende gebreken hebben. Menschen zijn geene machines, en men kan van hunne krachten maar een beperkt gebruik maken. Wat zou men dus, afgescheiden van de vele en groote nadeelen, aan repeteergeweren verbonden, met hunne invoering winnen? dat er aanmerkelijk meer munitie zou verschoten en medegevoerd moeten worden dat de statistiek voortaan niet zou melden, dat in oorlogstijd b. v. 1 per 1000 patronen treft, maar 1 per 5000. Indien men onder dezelfde voorwaarden betere resultaten wil ver krijgen, moet men dit niet zoeken in het aantal patronen. Onze Infanterie zou dan op eene andere wijze tot schutter opgeleid moeten worden, en men zou b. v. met repeteergeweren meer resul taten krijgen als de Infanterie opgeleid werd als snippenjager en in den eersten aanleg het doel wist te treffendoch zoolang men daartoe richten moet, zie ik in repeteergeweren slechts de nadeelen, en oordeel ik ze, enkele omstandigheden uitgezonderd, als hoogst onbruikbare wapens voor Infanterie. Marine en Cavalerie zouden met de beste soort wellicht kunnen be wapend worden. Wanneer ik dus het schrijven van den Heer C. in handen neem, dan moet ik hem opmerken, dat ik niet geloof, dat er bij eenige mogendheid quaestie van is een repeteergeweer voer het leger aan te nemen (Zwitserland zonder ik uit). Die quaestie heeft misschien bestaan, maar zeker is men tegenwoordig daarvan teruggekomen. Het is geene uitgemaakte zaak, dat de vuursnelheid van repeteer geweren grooter is, dan die van den achterlader. Ik moet den Heer C. toegeven, dat het Beaumont-geweer tegenwoordig niet een der beste systemen is. Het principe van grendelsysteem heeft groote nadee len; de patroontrekker is slecht; de geleiderschroef laat dikwijls los; er heeft gasontsnapping- plaats; de patroon kon veel beter zijn enz. Doch ik ben het niet met den Heer C. eens, dat het eenige ware middel 0111 oen goed geweer te bezitten, een klein kaliber is. Yooral het IIebler-geweer is een slecht door hem gekozen voorbeeld. Dit geweer zou, om, bij het gekozene kaliber, een goed geweer te zijn,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 549