43 „Het burgerlijk gezag is, met uitzondering van de in artikel 43 bedoel de gevallen, en zoolang niet anders is bepaald, het hoogste." Er bestaat nog eene (misschien méér dan een) Instructie voor den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie. Deze is steeds ge heim gehouden en niet, evenals het Eegeeringsreglementbij de Wet vastgesteld. Uit een staatsrechtelijk oogpunt is dit zeker te betreuren, omdat die instructie in vele opzichten kan woiden be schouwd als eene aanvulling van het bedoelde reglement, dat aan hetzelfde gebrek mank gaat van al zijne erkende en niet erkende voorgangers, namelijk van reeds te veel eene Instructie voor den Gouverneur-Generaal te zijn; eene aanvulling echter, die buiten de kennis der Volksvertegenwoordiging is gehouden. Dat in deze aan vulling ook van den staat van oorlog of beleg gesproken wordt, is niet aan twijfel onderhevigwat kunnen wij natuurlijk niet mede- deelen. In elk geval zou het wenschelijk zijn, dat in die instructie eene bepaling voor het hier besproken geval werd gemaakt, in den trant van het in het 1°, IYe gedeelte van ons opstel aangehaalde wetsartikel uit het Engelsclie staatsrecht, dat de verhouding in tijd van oorlog aangeeft tusschen de hoogste civiele en militaire autoriteit in de kolonie, in dit geval den Gouverneur-Generaal en den Leger commandant. Over die verhouding en de Instructie voor den Com mandant van het Indische legerdie voor dit onderwerp buiten beschouwing kunnen blijven, is reeds voldoende geschreven maar zoolang art. 42 van het „Regeeringsreglement" blijft luiden: „De Gouverneur-Generaal is opperbevelhebber van de in Nederlandsch- Indië aanwezige landmacht," en art. 41„De Gouverneur-Generaal is opperbevelhebber van de in Nederlandsch-Indië aanwezige zee macht, enz.", kan men in de instructie voor den Indischen Leger commandant de Engelsclie bepaling niet overnemen: „In the event of the colony being invaded or assailed by a foreign enemy, and becoming the scene of active military operations, he will assume the entire military authority over the troops" (1868, 1873) of zoo- als het in Britsch-Indie in 1824 was: „If howewer the colony should be invaded or assailed by a foreign enemy and become the scene Zie: „De Commandant ran het Indische leger", jaargang 1881, Indisch Mill- tair Tijdschrift,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 54