- 539 zoodanige dikke wanden moeten hebben of zulk eenen langen loop, dat het niet meer tot de draagbare wapens zou behooreu. De walbus b. v. heeft veel indringingsvermogen, maar is daaren tegen niet aan te bevelen voor militaire marschen. De eigenschappen van een goed geweer staan zeer nauw met elkaar in verband en bij de vervaardiging moet men met alle rekenschap houden. Het vraagstuk van het beste geweer is eigenlijkhet kleinste ge- meene veelvoud te vinden van de factoren kaliber, projectiel, kruit, loop (lengte en dikte), trekken (spoed), systeem van sluiting, enz. Wil men eene grondige studie maken van de verhouding dezer factoren, dan bestudeere men: Le fusil rationnel, van den kapitein der artillerie Guillaumot en de proeven te Southport genomen door With- worthmen zal dan niet meer beweren, dat de waarde van een goed geweer het kleine kaliber is. Eindelijk vind ik het voordeel, dat de Marine hetzelfde geweer en dezelfde patroon heeft als het Leger niet zoo overwegend groot en aan landingstroepen zou ik evenmin een repeteergeweer willen geven als aan de Infanterie. Ik zou wel voor een beter achterlaadgeweer zijn, doch onze In fanterie is niet genoeg ontwikkeld noch voldoende geoefend, om, ook gelet op de groote geldelijke opofferingen, een uitstekend achterlaad geweer noodzakelijk te maken. Het beginselvele schoten is verleidelijk, maar slechtzelfs als de repeteergeweren even eenvoudig samengesteld konden zijn als de achterladers, zou men den schutters liever aanbevelen, weinig te vuren en te raken, dan beaucoup de bruit et peu de besogne. Juist het door den Heer C. gekozene voorbeeld, de Transvaalsche boeren, kan ons leeren wat het ware principe is. De vuursnelheid is voldoende, maar de oefening houdt geen gelijken tred met de wapens. Hoe meer de technici de instrumenten verbeteren, hoe meer zul len wij de Infanterie moeten oefenen en des te geduchter zal de vijand zijn, dien wij tegenover ons kunnen verwachten. Goede, oordeelkundige oefening der Infanterie, vooral van kader; studie voor officieren over alles, hun vak betreffende, ontwikkelt hen, maakt hen tot goede voorbeelden en instructeurs, en is de eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 550