450 Beschouwen wij het achterlaadgeweer klein kaliber, dan is het niet twij felachtig, of de palinrichting van dit geweer behoort tot de sub 2 genoemde verzekering, waarbij van ontspanning van de slagveer geen sprake is. Kapitein De Neve betoogt in No. 12 van den vorigen jaargang, dat de palinrichting van dit geweer behoort te vervallen, op grond dat haar gebruik te velde niet zonder gevaar is gebleken te zijn (bi. 594), en omdat het afgaan van het schot er niet onmogelijk door wordt. (bl. 597) Ik wensch hem in dit betoog niet te volgen. Alleen werd ik zonder ling getroffen door de op bl. 592 voorkomende zinsnede„Desalniettemin „treft men nog in enkele legers bij het Infanterie-geweer eene zekerheids- „rust aan." Dat de zekerheidsinrichting van liet Duitsche Mauser-geweer niet uit muntend is, wil ik niet betwisten, toch is zij nog zoo slecht niet, of men vindt hare toepassing ook bij het Spitalsky-geweer. Het Fransche Gras-geweer heeft volgens den Hr. D. N. geen zekerheids- rust (bl. 592). Von Neumann zegt o. a. van dit geweer: „Die Siche- „rungsschaufel fehlt; das Sichern geschieht durcb theilweises Entspannen „der Spiralfeder und Eintreten des Abzugsstollens in eine Sicherungsrast „am Schlöszchen." En in het door hem aangehaalde werk: „Die Repetir-Gewehre," leest men, van het in Frankrijk bij de Marine ingevoerde Kr op atcliek-geweer „Das Sichern der Waffe vollzieht sich ebenso wie boim Gras- Gewehre." (bl. 97) Trouwens de omschrijving door kapt. D. N. van het verzekeren van het Gras-geweer gegeven, weerspreekt het eerst-gezegde. Gaat men nu verder na, dat men zekerheidsinrichtingen aantreft bij het: Italiaansche Vetter li-geweer Oostenrijksche Werndl-geweer Beiersche Werder-geweer, Russische Berdan-geweer en het pas vervangen Zweedsche Remington-geweer dat het Fransche Kropatchek-repeieergeweer zulk eene inrichting heeft, en mij niet bekend is, dat de Clavarino-pal bij het Zwitsersche FeFejF-repeteergeweer vervallen is dat men voorts zekerheidsinrichtingen aantreft bij de repeteergeweren- stelsels: Hotchkiss, Kraa, SpitalskyDreyse e. a., dan geloof ik, dat het niemand bevreemden zal, dat ik bij het lezen van de aangehaalde zinsnede zonderling getroffen werd. 8 Februari '83. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 561