OVERZEESCHE SPROKKELINGEN. DOOR EEN VERLOFGANGER. Specimen van Duitsche reglementeering. Toen ons dezer dagen in handen kwam eene „Instruction ftir den Train- „gemeinen und Trainsoldaten i'iber sein Verhalten in und auszer dem „Dienste", geschreven door majoor Grobe, trof het ons, hoe deze Duitsche Van Willes in alles en alles heelt pogen te voorzien, opdat de soldaat ten allen tijde wete, waaraan zich te moeten houden. Om der curiositeitswille vertalen wij hieronder een paar volzinnen uit den negenden druk van dit Handboek Loopt een soldaat gearmd op straat, dan laat hij den arm los en groet op de voorgeschrevene wijze. Ziet hij een meerdere te huis voor of nabij het venster, dan zal hij het militair saluut doen. Bevindt zich de mindere binnenskamers nabij een venster en komt er op straat een meerdere voorbij, dan gaat de mindere in de militaire houding vlak vóór het venster staan. Staat de mindere aan de deur en komt er oen meerdere voorbijdan gaat de mindere een pas naar voren, om do „positie" aan te nemen. Zit de mindere te paard, dan houdt hij de teugels kort, opdat het paard het hoofd hoog drage; daarna neemt de mindere de militaire hou ding aan. Is een soldaat door een zijner meerderen ontboden, dan kleedt hij zich zindelijk en netjes, schako op en sabel om, (tenzij eene andere tenue mocht bevolen z ij n) en marcheert in eene flinke houding naar diens woning. Door den oppasser, als die er is, laat hij zich aan melden. Is vergunning bekomenom binnen te gaanof is er mogelijk geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 562