oppasser bij de handom zich te doen aanmelden, dan gaat de mindere het huis of de kamer binnen, zonder aan te bellen of aan te kloppen en wacht in militaire houding af, of de meerdere hem zal toespreken. Bij het binnentreden middelerwijl van de kamer maakt de soldaat ver volgens rechtsomkeert, om de deur achter zich te sluiten, en treedt hij daarna zoo ver naar vorendat de deur hem niet raken kan, wanneer somwijlen een ander mocht willen binnenkomen. Is de kamer heel groot, dan marcheert de soldaat iets verder naar voren, om te melden, wat hij te zeggen heeft. Is de mindere gekleed met sabel, dan houdt hij het hoofddeksel op terwijl de politiemuts afgenomen wordt, met de voering naar binnen ter zijde en tegen de broek, wanneer hij zonder sabel is. Biedt de meerdere den mindere een glas wijn aan, dan moet deze het aannemen uitdrinken en vervolgens het leege glas ergens ter zijde op een tafeltje neerzetten; in geen geval evenwel op de groote tafel, waaraan de meerdere is gezeten. Ontvangt de soldaat eenigen last van zijn meerdere en heeft hij den last behoorlijk verstaan, dan antwoordt hij: „om u te dienen, heer Heeft hij den last niet juist begrepen, dan zal hij dienen te zeggen: „Neem mo niet kwalijk, heer ik heb uw order niet goed ver staan." "Wordt hij mogelijk door een anderen dienst verhinderd, aan het bevel gevolg te geven, dan zal hij antwoorden: „vergeef mij, heer ik „ben gecommandeerd tot Blijft dan, in weerwil hiervan, de meerdere zijn eens gegeven order handhaven, dan moet de mindere dien last volbrengen, omdat aan do laatst gegeven order behoort voldaan te worden. Soldaten, die den baard alleen dan mogen laten staan, wanneer deze Bterk genoeg groeit, moeten zich in het tegenovergesteld geval, dagelijks, vóór de dienst begint, doen scheren. Bakkebaarden mogen nimmer lager hangen dan de bovenrand van de halsdas. Und so weiter. De staat van oorlog en beleg. In de onlangs hier te lande ontvangen afleveringen van dit Tijdschrift heeft zekere N betoogd, dat o. a. de bejaarde „Instructie voor de comman-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 563