554 Wij zeiven hadden in der tijd een bataljonscommandant, die het „schrif telijk onderzoek ten sterkste aan zijne compagniescommandanten aanbe val bij iedere gelegenheid, dat de delinquent niet tot op de kleinste bijzon derheden beaamde, hetgeen als strafbaar tegen hem mocht zijn aangevoerd. Want ziet u! Meneerendan ben je altijd ge dekt, als ge gestraft hebt en de man eens zou willen reclameeren. Zulk eene hebbelijkheid, welke de subalterne officieren onnoodig in dienst roept, behoort door de hooger geplaatste chefs met kracht te worden tegengegaan. Wij, die van ons tijdelijk aanwezen in Nederland gebruik maken, om ons in Nederlandsche militaire toestanden een weinig te initieoren, hebben ontwaard, dat bij het Hollandsche Leger anders gehandeld wordt. Daar is van „schriftelijk onderzoek" alleen dan sprake, wanneer het quaestieus is, of de man voor den krijgsraad moet worden gebracht. In alle andere gevallen onderzoekt de majoor of kapitein zelf in de kazerne en straft hij, zoodra hij van den schuldige en de getuigen a char ge en k décharge vernomen heeft, wat zij te zeggen hebben. Fabriek van facultatieve Memories. Aan enkele officieren in Indië is het reeds herhaaldelijk gelukt, op de wetenschappelijke officiersbijeenkomsten van het bataljon eene Voordracht te houden over dit of dat militair onderwerp, welke Voordracht alsdan voor de zooveelste maal doorging als een hernieuwd bewijs, dat de maker zich te huis nuttig weet bezig te houden. [„Tout comme chez nous" kunnen de officieren van het Nederlandsche Leger daarop laten volgen.] Het zijn vooral de vaak overgeplaatste officieren, die tot zulken weten- schappelijken sluikhandel in staat worden gesteld. Wat nog sterker is, wij zouden een paar Heeren bij name kunnen noemen, die van uit Indië aan officieren van het Nederlandsche Leger de vraag gedaan hebben, of deze hun een paar Voordrachten zouden willen toezenden, om ze in Indië voor eigen werk te doen doorgaan. Aan de hierbedoelde officieren hebben wij een interessante tijding mede te deelen. In Duitschland namelijk heeft zich eene anonieme vereeniging gecon stitueerd, wier doel het is: „Facultatieve Memoriën over militaire on derwerpen tegen een zekeren prijs te leveren." Een soort Toko dus van Opstellen over militair allerlei.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 565