- 565 omschreven, van zijne uitspraak in het vonnis rekenschap te geven. Daar art. 210 C. W. bepaalt, dat de voorschriften omtrent het bewijs der misdaden van het algemeen recht toepasselijk zijn op do misdaden door militairen begaan, meenen wij, naar aanleiding van bovenstaand vonnis, onzen Lezers geen ondienst te doen, eenige in lichtingen daaromtrent te verschaffen en in het algemeen te verklaren, wat het algemeen recht voor het bewijs der misdaden voorschrijft en vordert. Zonder eene mathematische zekerheid te beöogen, welke slechts hoogst zelden kan worden bereikt, belmoren echter, naar het be ginsel in de Nederlandsch-Indische gelijk in de Romeinsche wetgeving uitgedrukt, om die rechterlijke zekerheid daar te stellen, op welke zich de overtuiging vermag te vestigen, zoodanige bewijzen te worden bijgebracht, welke onder een der bij artikel 371 Wetboek van Straf vordering opgenoemde soorten kunnen worden gerangschikt. In den Code d'Instruction Criminelle treft men geene stelselmatige voorschriften omtrent het bewijs van misdrijven aan. Ten aanzien van wanbedrijven en policie-overtredingen werd in artikel 154, volg. artikel 171, 176, 189 I Code I. C. alleenlijk gezegd, dat zij door processen-verbaal en getuigen werden bewezen, en van de gezworenen, die over misdaad rechtspraken, werd geene rekenschap gevorderd, door welke bewijsmiddelen zij tot de overtuiging van schuld of on schuld gekomen waren. Het was er echter verre van af, gelijk men het wel eens ten onrechte heeft doen voorkomen, dat verstandsleer en ervaring bij hunne raadplegingen geheel zouden zijn uitgesloten. De Fransche wetgever erkende even weinig als de Romeinsche of Nederlandsche eene overtuiging, welke op vooringenomenheid of ver moedens van schuld of onschuld, afgescheiden van behoorlijke bewijs middelen, zoude berusten, en welke geheel strijdig zoude zijn met den eed, waarmede de gezworenen zich tot een onpartijdig, gemoedelijk, nauwkeurig en verstandelijk onderzoek der gronden van beschuldi- Art. 371. Als wettige bewijsmiddelen worden alleen erkend: 1". getuigenissen 2°. schriftelijke bescheiden; 3°. bekentenis 4°, aanwijzingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 576