MILITAIRE KRYPTOGRAPHIE. De Militaire Kryptographie of de kunst, bij cle verschillende legers in gebruik, om zich in moeilijk te ontcijferen geheimschrift uit te drukken, is eigenlijk zoo oud als de wereld. Reeds in de vroegste tijden zelfs wist men die kunst zoodanig te combineeren met de meest behendige middelen, om het kryptogram niet in 's vijands handen te doen vallen, ook dhn wanneer de over brenger onverhoopt zoude worden gearresteerd, dat de daaromtrent geboekstaafde mededeelingen bijna ongelooflijk voorkomen. Behalve dat de dépêches somwijlen tusschen binnen- en buitenzooi der schoen van den overbrenger, of ook wel in de oorhangers van vrouwen, geborgen werden, verhaalt Aeneas in zijne gedenkschriften o. a., dat het wegmoffelen van kleine stukjes papier bij de Romeinen somwijlen geschiedde in etterbuilen van menschen, die aan ver zweringen leden. De eigenlijke kryptographie, wèl te onderscheiden van de min of meer listige wijze van 't overbrengen der dépêches, werd in de oude tijden bij de legers veelvuldiger beoefend, dan tijdens de Middeleeuwen, toen alleen de kloostermonniken en kabalisten zich met die kunst bezig hielden. Eerst in den nieuweren tijd evenwel werd de leer van het ge heimschrift tot eene bepaalde wetenschap verheven en zóó druk toe gepast, dat de minister Richelieu voor het ouderwijs in het ont cijferen van kryptog rammen een academischen leerstoel deed oprichten. In de zeventiende eeuw drong het geheimschrift meer bepaaldelijk in de legers door en schreven de bevelvoerende generaals, zoodra zij slechts op of buiten do grenzen van hun eigen land gekomen waren, hunne orders in den regel in geheimschrift, terwijl gedurende de oorlogen van het Eerste Keizerrijk de generaals twee zoogenaamde sleutels betreffende het door hen te gebruiken cijferschrift van 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 584