575 a. het moet voor den oningewijde ongeveer-niet te ontcijferen zijn; b. omtrent den te kiezen sleutel behoeft van te voren niets bepaald of overeengekomen te worden en valt eenige dépêche ook al in handen van den vijand, dan nog moet zulks niet tot inconvenienten kunnen leiden c. de sleutel moet ieder oogenblik veranderd kunnen worden, ter keuze van de correspondeerende autoriteiten cl. ook door middel van den telegraaf moet van het geheimschrift kunnen worden gebruik gemaakt en e. het systeem moet hoogsteenvoudig en bevattelijk zijn. De verschillende, vroeger en thans nog bestaande stelsels kunnen intusschen tot drieërlei soort gerangschikt worden en wel die, waarbij: 1°. de letters van den oorspronkelijkere tekst verschikt worden; 2°. verschikking plaats heeft in de alphabetische volgorde der letterteekens en 3°. lettergrepenwoordenzelfs geheele volzinnen door getallen of lettergroepen worden voorgesteld. Tot recht begrip zullen deze drie verschillende stelsels hieronder nader verklaard en door voorbeelden opgehelderd worden. Ad 1. Men bepaalt, dat de over te brengen berichten zullen geschreven worden in regels van een bepaald aantal letters en dat in een saam te stellen tafeltje A de rubrieken zoowel verticaal als horizontaal opvolgend door cijfers zullen gewaarmerkt worden; dat dus bijvoor beeld de order„een gelijktijdige aanval zal morgen ochtend kwart vóór vier ure plaats hebben", aanvankelijk in den onderstaanden vorm zal worden geschreven

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 586