591 Hierna zal dan ook eene zekerder en minder samengestelde leer wijze ontvouwd worden. "Werd liiervoren reeds gezegd, dat het ontcijferen van een met enkelen sleutel geschreven kryptogram met niet veel moeilijkheden gepaard gaat, bij dat met dubbelen sleutel heeft men van zelf te doen met twee onbekenden, en wel 1°. het aantal benutte alphabets en 2°. hunne onderlinge verhouding. Zij bij voorbeeld ondersteld, dat zoude moeten worden gekrypto- grapheerd „Vous ne pouvez vous défeudre, sans vous exposer", dan zien wij, dat het woordje „vous" er 3 maal in voorkomt; dat tusschen de beide eerste woordjes „vous" zich 8 en tusschen de beide laatste zich 12 letters bevinden en dat dus, bij het gebruiken van een sleutelwoord van 4 letters (omdat 4 op 8 en 12 deelbaar is), de drie woordjes „vous" in het kryptogram door dezelfde lotterteekens zullen worden voorgesteld. Nemen wij nu een anderen volzin, b. v.: „la présence de soldats „ennemis nous a de nouveau été annoncée ce matin de différents „cötés" en laten wij de ruimte tusschen de woorden wegvallen, dan verkrijgt men lapiesencedesoldatsennemisnousadenouveaueteannonceecematindedif- ferentscotes, en ontdekt men reeds dra op de 75 letters 19 herha lingen, waaronder 3 drieletterige als nousen en nee en 16 twee- letterige, alsen, es, de, ce, no, te, ts enz. enz. Welk sleutelwoord het nu ook zij, dat bij de samenstelling van het gemelde kryptogram gediend heefr, steeds zullen er onder de 19 genoemde herhalingen eenige zjjn, die, in een en hetzelfde alphabet overgezet, gelijke letterverbindingen van den oorsprotikelijken tekst zullen vertegenwoordigen. De algemeene regels kunnen derhalve worden saamgevat in: 1°. dat twee gelijke lettergroepen in eenig kryptogram twee gelijke letterverbindingen van den oorspronkelijken tekst voorstellen, in lie t- zelfde alphabet overgezet en 2°. dat het aantal letters, hetwelk zich tusschen twee gelijke let tergroepen bevindt, een veelvoud zijn moet van het aantal letters, waaruit het sleutelwoord bestaat. Het zal er dus op aankomen, om den gemeenen deeier te vinden

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 602