611 naar de formule badedan veranderen beide getallen, om ze weder tot abcd te verschikken, in 4913 en 2734, de beide gekrypto- grapheerde cijfergroepen. Dat zulk eene ontcijfering zeer moeilijk valt en alleen dan tot resultaat leidt, wanneer men goed geraden heeft, zooals hiervoren het geval was met de woorden „kolonel" en „regiment", ligt voor de hand. Een bezwaar, aan dit systeem verbonden, is, dat men niet genoeg heeft aan het woordenboek, doch bovendien nog over een paar for mules van verschikking en optelling of aftrekking het met elkander eens dient te zijn. Tot welke ongelegenheid dit somwijlen leiden kan, leert ons o. a. de geschiedenis der beide laatste groote oorlogen. Toen namelijk den 8en Januari 1871 een kryptogram uit het hoofd kwartier van Koning Wilhelm aan generaal A on Wei'der ver zonden werd, bleek het dien generaal, dat de sleutel niet bij do hand was, doch geborgen was geworden bij het woordenboek in een valies, dat op een anderen bagagewagen liggen moest. Een gelijk soortig geval deed zich in den Turksch-Russischen oorlog voor, toen Selim-Pacha, sous-chef bij Mehemet-Ali, in September 1877 enkele dagen afwezig was en bij vergissing het woordenboek met zich had genomen, waardoor Mehemet-Ali een tal van dépeches niet dadelijk kon doen ontcijferen. Men verlieze bij dit stelsel almede niet uit het oog, dat, zoodra er een woordenboek in druk bestaat, de kansen verminderen, dat een zelfde exemplaar niet in het bezit des vijands zal zijn en voorts, dat het maken van ééne enkele fout in een der cijfergroepen soms den geheelen zin onduidelijk maakt. Wel is waar mag het maken van fouten niet als regel worden ondersteld, maar toch gebeurt dit vaker (niet alleen door den kryptograaph, doch ook door den telegrafist) dan men meenen zou, gelijk weer onlangs de Tunische expeditie herhaaldelijk daarvan bewijzen heeft geleverd. Uit al het voorgaande blijkt intusschen, dat men tot heden toe er nog niet in geslaagd is, een kryptographisch procédé uit te vinden, dat in zijn geheel voldoet aan het in het begin van dit opstel om schreven desideratum.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 622