612 Deze bewering is intusschen niet in allen deele juist. Mogen wij toch den Professor Kerckhoff, een der zake kundig man, ge- looven, dan is onlangs aan de Militaire Telegraafcommissie van het Fransche Leger een nieuw stelsel voorgelegd, hetwelk aan alle eischen schijnt te voldoen. Meer evenwel is daarvan niet bekend, dewijl voor het oogenblik, zoo zegt genoemde professor, „considérations de haute convenance" hem verbieden, om zich er verder over uit te laten. Hiermede zijn wij aan het einde van onzen arbeid gekomen. Wanneer de Lezers van dit Tijdschrift de jongste Januari- en Februari-afleveringen van het „Journal des Sciences Militaires" opslaan, zal hun weldra blijken, dat dit ons opstel eene vrije over zetting is van een oorspronkelijk stuk van den zooeven genoemden letterkundige. Daar, waar het stuk over te verzenden kryptogrammen handelde, namen wij als voorbeeld Nederlandsche berichten, terwijl de Fransche voorbeelden behouden werden, waar van onderschepte dépêches sprake was. Zoodra toch een bericht heet onderschept te zijn, heeft de ontcij- feraar de meeste kans, te doen te hebben niet met zijne eigene taal, doch met de taal, welke de vijand spreekt. Voert b. v. Nederlandsch-Indië oorlog met Engelschen of Ameri kanen, dan zal de Indische Regeering voorzeker het meeste profijt hebben van een ontcijferaar, die zich speciaal in Engelsch geheim schrift eenigszins heeft geroutineerd en dus eene zekere handigheid daarin zal hebben verkregen. Men vergete bij de waardoering van de kunst van „geheimschrijven echter niet, dat de ontcijferaar, althans bij het stelsel van interversie der samenstellende letters, de vreemde taal niet behoeft machtig te zijn, maar dat het voor hem voldoende is, dat bij de kryptographische theorieleer kenne; alzoo wete, welke verschillende procédés bij het schrijven en ontcijferen in gebruik zijn en wijders rekening er mede houde, dat in iedere taal een bepaalde letter valt aan te wijzen, [de

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 623