615 aanmerkeljjk van het bronzen kanon van 80m wint, blijft toch de be hoefte bestaan, dat, ook op middelbare afstanden, de projectielen onder vrij groote invalshoeken moeten kunnen neerkomen. Het vuor- deel van een meer bestreken baan doet zich uitsluitend op vlak ter rein gevoelen; maar bij ons, waar de mobiele artillerie maar al te dikwijls in van nature zwaar golvend terrein zal moeten ageeren, is het van het grootste belang, dat ze in staat zij, den vijand, die nimmer zal nalaten in het terrein dekking te zoeken, daar te kunnen verontrusten. Het is om die reden, dat, naarmate men een meer bestreken schot krijgt, men ook menigvuldiger behoefte zal gevoelen aan het worpvuur. En daar het nu niet twijfelachtig is, of niemand zal blind zijn voor de belangrijke voordeelen, die ons het kanon van 7.5cm ver schaft, zoo is het werkelijk dringend noodzakelijk, dat aan het worp- vuur alle mogelijke aandacht worde geschonken, opdat men, tot de erkenning komende, dat in dit opzicht nog veel gedaan moet worden, er toe moge geraken, dit vuur zooveel doenlijk te volmaken. Het is niet voldoende, dat men in staat, zij, de projectielen tot op zeer verren afstand te brengen, en ze de grootste mate van uitwer king te doen uitoefenenmaar het is een dringend vereischte, dat men ze, binnen den versten afstand, op ieder gewild punt van het terrein kunne brengendat men het terrein er mede kunne doorzoeken. Dat bij het werpen de trefkans geringer is, dan bij het schieten, is bekend. Dienaangaande vindt men door Witte aangeteekend „Schieszlich mag noch erwahnt werden, dasz im Allgemeiuen bei „den stark gekrümmten Flugbahnen gegen gewisse Ziele die Treff- „wahrscheinlichkeit eine geringere ist, als bei den gestreckteren, doch „ist dies nicht eine unmittelbare Folge von der Form der Flugbahn, „sondern wird mittelbar dadurch herbeigeführt, dasz bei den ge- „kriimmteren Flugbahnen eine verhaltniszmaszig geringere Ladung „angewendet und somit nur eine geringe Anfangsgesehwindigkeit „erzielt wird." Het is niet onbelangrijk om na te gaan, in hoeverre de toename der trefkans, als gevolg der hoogere ballistische eigenschappen, bij het schieten en werpen evenredig zijn. W. Witte. Artillerie-Lehre. Ie dee], bl. 106. Berlin 1872,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 626