617 moge ook grootere trefkans worden verkregen, zal daarom ook meer dere verwachting van de uitwerking der geworpen projectielen mogen worden gekoesterd? Ik geloof deze vraag volkomen ontkennend te moeten beantwoorden. Bij het kanon van 8cm achtte ik de invoering der schokbuis een werkelijke verbetering voor het worpvuur, omdat men daardoor tot een normale wijze van laden is kunnen overgaan, waardoor inderdaad voordeelen worden verkregen, daar men de élévatie heeft kunnen verminderen, grootere drachten verkrijgt en ook meerdere trefkans er het gevolg van moet zijn. Maar tevens gaf ik in vluchtige trekken te kennen, dat ik het niet voldoende acht, dat het projectiel springt, doch dat het noodig zal zijn, dat het na den aanslag nog een sprong maakt, wil men van dat springen eenige nuttige uitwerking verwachten. Bestaat er echter werkelijk kans, dat deze sprong zal worden gemaakt Op grond van de verschillende waarnemingenopgesomd in de on derscheidene I. B. O.meende ik het vermoeden te moeten uitspre ken, dat bij het bergkanon van 8cm tot op 1100 pas d. i. tot een élévatie van 20° deze sprong zou worden gemaakt. Bij een bijzonder gunstige bodemgesteldheid blijf ik aan dat vermoeden hechten, maar de opgegeven aanhalingen van Favè en Ttohne zijn er mede in strijd, en ook Witte zegt dienaangaande: „Bei dem Aufschlage dringt das Greschosz natürlicherweise mehr „oder weniger tief in den Boden einje nachdem der Einfallwinkel „gröszer oder kleiner und die Bodenbeschaffenheit dazu mehr oder „weniger geeignet istbei sehr weichem oder unebenem Boden „oder einem Einfallwinkel von 15° und darüber bleibt das Greschosz „gar stecken und auszert am Aufschlagspunkte dann eine minenar- „tige "VVirkung". Uit een en ander mag worden aangenomen, dat, buitengewone bodemgesteldheid daargelaten, bij invalshoeken van 15° en hooger, het projectiel over het algemeen in den grond zal blijven steken, hetgeen m. i. nagenoeg gelijkstaat met werkeloosheid. W. Witte. Die Feldartillerie, bi'. 114. Berlin 1874.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 628