618 Om dit inzicht duidelijk te maken, is het noodig, dat men zich inrichting en doel van het projectiel goed voor oogen stelt. De granaat met schokbuis heeft ten doelom door den aanslag de spring lading te ontsteken, waarna de springstukken door hun gewicht en de snelheid, die zij aan het projectiel ontleenen snelheid, die door den aanslag belangrijk minder is dan de trefsnelheid nog de noo- dige percussiekracht zullen hebben, om doel te treffen. Bij het werpen kan het gebeuren, dat de granaat springt, vóór dat hare vooruitgaande beweging geheel is uitgeput, of wel, na dat dit heeft plaats gehadhetwelk afhankelijk is van de meerdere of mindere snelle werking der buis. In het eerste geval zal, bij eenigszins weekeu bodem, het mee- rendeel der stukken den weg in den grond vervolgenin het laatste geval ontleenen de springstukken hunne percussiekracht uitsluitend aan de springlading. In beide gevallen kan de uitwerking slechts luttel zijnhetgeen niet te verwonderen isdaar het projectiel wordt aangewendom een werking uit te oefenenwaarvoor het niet werd geconstrueerd. Als wij de doelen nagaan, waarop door ons wel nagenoeg altijd uit het veld- en berggeschut zal worden geworpen d. z. levende doelen, die gedekt zijn opgestelddan is de granaat echter niet het voordeeligste projectieldat daartegen kan aangewend worden. Zelfs een versterking verliest hare waardewanneer daarin geene verdedigers zijn, en vooral voor het altijd toch zwakke mobiele ge schut is het van het grootste belang, dit niet uit het oog te verlie zen waarom zij beter hare krachten kan gebruiken tot vernietiging of verdrijving der verdedigers, dan deze te verspillen aan de vernie ling der werken. AV aarom zou bij het werpen geen gebruik gemaakt kunnen worden van de - granaatkartets Ik heb deze vraag nauwgezet overwogen en kom tot de slotsomdat dit projectiel zich hiertoe buitengewoon goed eigent. Ja, ik ga zelfs verder en druk als mijne overtuiging' uit, dat de granaat nog alleen voor zeer bijzondere doeleinden in gering aantal in de uitrusting onzer mobiele artillerie behoeft te worden aangetroffen, maar overigens de granaatkartets „hetprojectiel" behoort te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 629