(521 Schok- en ontstekingsinrichtingen worden tijdens het transport afzon derlijk vervoerd, zoodat er geen vrees voor gevaar kan bestaan. Bij het inschieten wordt de buis als schokbuis gebruikt, totdat men voldoende zekerheid heeft aangaande den afstand, waarna men haar, tempeerende voor den gewilden afstand, als tjjdbuis bezigt. Op gelijke wijze gaat men ook bij het werpen te werk. Na de noodige proefworpen met de voor schokwerking ingerichte buis heeft men het in zijn macht, bij het werpen het projectiel verder normaal te laten werken, en dus springwerking van boven naar be neden te krijgen, waarbij de volle uitwerking van het projectiel mag worden verwacht, omdat het dan een werking uitoefent, waarvoor het inderdaad is geconstrueerd. .Bij een tempoerverdeeling in passen of meters, berekend voor het normale schot, zou men ook een afzonderlijke verdeeling voor het boogschot moeten hebben. Evenwel geloof ik, dat dit gevoegelijk kan vermeden worden, nu de telemeter Le Boulengè bij onze mobiele artillerie is ingevoerd. Nadat men toch zich door middel van proef worpen heeft ingeschoten ingeworpenbehoeft men met den tele meter slechts den tijd in afstand uitgedrukt te meten, die ver loopt tusschen het afgaan van het schot en het waarnemen van het geluid van het springende projectiel. Heeft men bijv. bij het inschie ten inwerpenvoor den afstand 1000 M. gevonden, en wordt nu bij bovengenoemde waarneming met den telemeter 2600 M. gevonden, dan zal dus het boogschot in vluchttijd overeenkomen met een nor maal schot op 1600 M., en kan de tempeering dienovereenkomstig worden geregeld. "W ant de tijd van het afgaan van het schot tot aan het springen van het projectiel kan als de vluchttijd worden aangemerkt, en de tijd van het springen van het projectiel, totdat dit voor het oor van den waarnemer hoorbaar is, geeft met den afstandmeter den afstand aan. Op deze wijze zou dus met een tempeerverdeeling voor het nor male schot, ook voor het boogschot kunnen volstaan worden. Be zwaren kan dit niet opleveren, daar het niet noodig is, dat het springen door het oog wordt waargenomen, iets wat bij het worp vuur wel steeds tot de uitzonderingen zal behoorenterwijl het niet denkbaar 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 632