HET GEWEER NAGANT. ®<C8 Met eene plaat.) Hoewel de wijze van afsluiting der achterlaadgeweren, dat is de sluittoestel, niet meer zoo op den voorgrond treedt als vroeger, behoort zij toch nog tot de voorname vereischten, en zal ik daarom eene beschrijving geven van het geweer Nagant, welks afsluiting behoort tot de beste, die tot heden bekend zijn. Het geweer Nagant was reeds door de gebroeders Emile en Leon Aagantj wapenfabrikanten te Luik, als jachtgeweer op de laatste tentoonstelling te Parijs geexposeerd. Later, op de wapententoon stelling te Brussel, kwam het eerst als oorlogswapen voor en trok het de aandacht van bijzondere kenners. Het denkbeeld der afsluiting is ongeveer hetzelfde als dat van het geweer Remington (1865); derhalve: bloksluiting. De voornaamste deelen van den sluittoestel (Pig. 1) zijn: hei staart stuk; de afsluiterde patroontrekker; de hefboom van den beugel; de haande slag veerde trekker; de stang en de twee bouten. Plet staartstuk is eenvoudig en stevig; het vervult zijne gewone functie en is op het einde van den loop geschroefd, dat daartoe van draden is voorzien. Plet dient tot ondersteuning en bescherming van het geheele me chanisme; het is daartoe voorzien van verschillende gaten in de zijwanden, tot doorlating en bevestiging der bouten en schroeven en is van boven naar beneden geopend. Aan het achterste en onderste gedeelte van de kamer is een klamp verbonden met een schroef, waaraan het achtereinde van de lade en boveudien de onderkordon- beugel bevestigd is. De afsluiter is het gedeelte, dat den loop bij de kamer afsluit. Bevestigd op den voorsten bout A, draait hij bij de opening om dien bout als as, ten gevolge der drukking van den hefboom op zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 634