626 hefboom den afsluiterde staart vau den hefboom draait den af sluiter achterover. De afsluiter voert deu patroontrekker mede, die daardoor de ledige huls van het vorige schot uitwerpt. De haan richt zich op en spant de slagveer. De tand van den trekker vat achtereenvolgens de zekerheidsrust en de rust tot spanning van den haan. 2de beweging. De patroon in de kamer brengen. 3Je beweging. Den hefboom tegen den beugelkrop brengen, waar hij zich weer vastzet. Daardoor wordt de patroon geheel in den loop gebracht en komt de patroontrekker op zijne plaats. Het is dus bij de tweede be weging niet noodig, de patroon geheel vooruit te brengen, hoewel dit ook zeer gemakkelijk is, omdat de toegang aan de kamer zeer ruim is. Het is echter voldoende, de patroon vooraan in de kamer te leggen, waarna bij de sluiting de toestel de rest doet. Dit is een voordeel, dat maar zelden bij eene bloksluiting voorkomt; Comblain b. v. of Martini) Henry kunnen niet gesloten worden, voordat men de patroon geheel in de kamer brengt. Bij de 3de beweging komt het bovendeel van den hefboom weder tegen het staartstuk, tot deze deelen elkaar klemmen. Ha de derde beweging kan men vuren door op den trekker te drukken hierdoor verlaat de tand van den trekker de rust (spanning) van den haan, waardoor deze door de slagveer op de slagpin slaat en het schot valt. De beweging van den haan wordt tegengehouden als zijn plat te kop tegen den afsluiter komthij is dan tevens over een cylin- dervormig oppervlak in aanraking met den hefboom; het is door die aanraking, dat bij de eerste beweging de haan weer draait en zich spant. Een groot voordeel voor de veiligheid is ook de zekerheid, dat het schot niet kan afgaanvoor de sluittoestel door den hefboom gesloten is. Trekt men bij ongeluk aan den trekker, b. v. na het inbrengen van de patroon, dan zal de haan wel neerslaan, doch men zal hem om te vuren opnieuw moeten spannen. Het geweer wordt geladen en ontladen in het kleinst mogelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 637