627 aantal bewegingen, terwijl de doelen, die daaraan medewerken, een voudig en solide zijn. De sluittoestel kan niet openslaan bij gasont- snapping, door een niet gasdiehte patroon. De patroontrekker werkt uitstekend. Het geweer is niet duur; de stukken kunnen zeer goed fabriek matig worden vervaardigd, waardoor zij ook voor verschillende ge weren zijn te gebruiken. Het geweer Nacjant is volkomen symetriek, zeer eenvoudig en sterk, en volkomen bestand tegen groote ladingen. Yan het beslag valt overigens weinig te zeggen; de richtings middelen zijn die van den Russisehen kolonel Von Trolou voor groo te afstanden. De loop van gegoten staal heeft een kaliber van llrnM. Het geweer is vervaardigd voor een patroon met 5 grammen buskruit en eenen gewonen kogel, van 2 a 2| kaliber lengtede kogel weegt 25 grammen. Hoewel de sluittoestel de best bekende is, zjjn de omstandig heden, waarin loop en patroon verkeeren, lang niet die van het geweer Martini/ Henry. Het geweer Nayant zou echter het gebruik van een lange pa troon toelaten, zoodat men de lading zou kunnen vermeerderen en de lengte van den kogel op bijna 3 kalibers brengen. Men heeft dan ook een geweer vervaardigd met sluittoestel systeem Nayantdoch den loop het waarschijnlijk beste kaliber 10.1 ml. gegeven. Hierbij heeft men een patroon vervaardigd met kruit (type Curtis- Harvey), het best bekende, dat, naargelang van het gewicht van den kogel, eene snelheid voortbrengt van 434 a 485 Meter. Men maakt daarbij gebruik van eenen looden kogel, gehard door inmenging vau antimonium, in plaats van tin of zink. Dit geweer, het beste in alle opzichten wat men tot heden heeft vervaardigd, heeft maar eenen terugstoot van 3 Meter en voldoet dus in dat opzicht beter dan Martiny Henry. Ter beproeving deed men met dit geweer, ongeacht de weers gesteldheid, 700 schoten, zonder het uit elkaar te nemen. Daarna nam men het uiteen en deed er zonder eenig bezwaar nog 500 schoten mede.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 638