633 tien, redoutenbatterijen, stukken gesehutvaandelsstandaarden en andere eereteekenshet voordragen en helpen uitvoeren van plans van operatiën, het verdedigen van plaat sen, posten, schepen, het met chalou- pes aanvallenenteren en veroveren van vijandelijke schepen in eene ha ven of baai, het door eigen handen gevangen nemen of des noods afma ken van verre in rang boven den uitvoerder verhevene personenhet beschermen, beveiligen en hernemen van verre in rang boven zich zijnde chefs, het ter hulp snellen van be dreigde punten het nemen en ver woesten van vijandelijke magazijnen, transporten krijgskassenhet eerst beklimmen van bressen, het eerst over springen op geënterde schepen, het eerst invallen in eene bestormd wor dende redoute of batterijhet zich eenen weg banen door groote magt omsingeld zijnde, en andere daden met eenige der bovengemelde van gelijken aard. Artikel 12. Bij deze beoordeeling der daden zal het Kapittel in aanmerking moe ten nemen den rang van hem, welke heeft uitgemunt, de omstandigheden, waarin hij zich bevond, de middelen over welke hij beschikken konde den graad van moed, beleid en trouw, welken hij heeft aan den dag gelegd, en naar mate van de uitstekendheid der daadadviseren tot het beloo- nen derzelve met het Ordesteeken "Wij cursiveeren. een greep uit vele opgesomde feiten), kan zich, met do Wet in de hand, achteruitgezet wanenwanneer hij daarvoor niet gedecoreerd is gewor den. Wie zich eenen weg baant, door groote macht omsingeld zijnde (in Indische oorlogen volstrekt geen he- wijs van moed, beleid en trouw, de wijl aan overgave niet te denken valt), zou almede een ridderkruis ver diend hebben Beter ware het dan ook, geene fei ten hoegenaamd te préciseeren en de uitstekende verrichtingen van den militair op het oorlogsterrein geheel aan de waardeering van de chefs over te laten. Artikel 12. Uit dit artikel volgt, dat het Ka pittel behoorlijk wikken en wegen moet bij het aan den Koning uit te brengen advies, doch dat er slechts quaestie kan zijn, in welke klasse der Militaire Willemsorde de betrok ken militair behoort te worden gerang schikt wanneer hij slechts een der in artikel 2 opgesomde feiten mocht hebben verricht. Zelfs staat hierneven duidelijk uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 644