637 kanons van 8cm Veld op hunne veld-affuiten. Vurende door schietgaten, door zandzakken of openingen in de palissaden gevormd, is de geringe hoogte van de monding boven de standplaats van het stuk een gering bezwaar. Op vele posten in Atjeh vond ik dan ook de cirkelbastions mot die stukken bewapend en wanneer hier en daar kanonnen met gladde zielen of getrokken van grooter kaliber in batterij stonden, zoo moest dit alleen aan het voorhanden zijn van een voldoend aantal bronzen kanons van 8cm Veld worden geweten. Zelfs zou voor hetzelfde doel zeer goed van het getrokken bronzen kanon van 8™ Berg op zijne berg-affuit kunnen worden gebruik gemaakt, zoo men aan het schietgat tevens een emplacement en barbette toevoegde. elke zijn de voordeelen, verbonden aan de bewapening der posten met de 8cm veld- en bergkanonnen Die vuurmonden zijn gemakkelijk aan te voeren en in batterij te brengen, hetgeen van niet weinig belang is in deze van wegen ontbloote streken. Zij hebben eenc zeer voldoende uitwerking en eene portee, welke die der gladde kanonnen verre overtreft. Overigens zijn zij met een zeer klein aantal manschappen te bedienen. Met bovenstaande overwegingen is de vraag beantwoord, welk gebruik men zal maken van onze getrokken bronzen kanons van 8cm Veld en 8°m Berg, wanneer die bij de bespannen batterijen door de stalen achter laders zullen zijn vervangen. Het is: hen te plaatsen op posten met lichte bewapening, en de voertuigen behalve de affuiten te sloopen. Voor zoover het niet dienstig mocht zijn, ze reeds dadelijk naar het terrein des oorlogs te zenden, behoorenze met de munitie in de maga zijnen van oorlog te Batavia, te Semarang en te So er aba ij a te worden opgelegd, om onmiddellijk daarheen geëxpedieerd te worden, waar nieuwe posten worden opgericht ot het noodig mocht blijken, reeds in batterij staande vuurmonden te vervangen. De draagbare munitiekisten of een gedeelte daarvan zouden moeten worden behouden, voor het geval het nog eens noodig mocht zijn, deze stukken als mobiel geschut in gebruik te stellen. liet behoud der voor wagens is voor zulk doel niet noodzakelijk. X Y. Luitenants-grieven. BezuinigingMoraliteit. Te Helvoetaluis, daar staat een huis, Daar staat een huis met eere maar te Meester-Cornelis staan er drie, doch lang niet met eere. Zij zijn integendeel de nachtmerrie van alle luitenants, die aldaar in garnizoen liggen, en het vagevuur van allen, die er nog in garnizoen moeten komen. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 648