53 exceptioneelen toestand, waarin een in staat van beleg verklaard ge west of plaats zich bevindt, noodig zijn. De handhaving eener strenge politie in het belang van orde en rust kan de openbaarheid van het rechtsgeding, zooals reeds in gewone omstandigheden, als mede de voortdurende hechtenis van beklaagde, hangende de behande ling zijuer zaak, vorderen. Een advocaat zal niet altijd, althans spoedig, te vinden zijn en met de behandeling eener zaak mag, o. i., in dezen exceptioneelen toestand nooit gedraald worden, zelfs niet om deze reden. Het geldt hier, zooals Bliintschli zegt, een Aus- nahmsrecht. Wij hebben in de voorgaande regelen getracht, aan te geven, hoe de organisatie der rechtbanken op de eenvoudigste wijze zoude zijn te regelen gedurende den staat van. belegwanneer zij burgers moeten vonnissen. Toch zullen daardoor, zelfs in dien toestand, conflicten tusschen den militairen en den burgerlijken rechter omtrent vermeende onbevoegdheid, vooral uit den aard van het, door een burger gepleegde misdrijf bijna niet te vermijden zijn. Men denke b. v. aan de bewoordingen van art. 6 C. W. „Wanneer in tijd van oorlog, of ter zake van dien, een veldleger verzameld is, zal dit Wetboek mede betreffen allen, die bevonden zullen zijn,zich aan eenige andere misdaad ten nadeele van den Lande omtrent leger en hetgeen daartoe behoortte hebben schuldig gemaakt.' Voor burgersdie met het leger of de vloot van den staat niets te maken hebben, is dit artikel voor vele uitleggingen vatbaar. Verscheidene misdrijven toch, die in tijd van vrede wel ten nadeele van den landemaar niet of minder ten nadeele van het leger of de weerbaarheid (defensie) van den staat geacht kunnen worden, zijn dit in tijd van oorlog wel. Wij noemen b. v. het vernielen van spoor- en andere wegenwaarvan de krijgsmacht van den staat voor hare operatiën gebruik moet maken, het onbruikbaar maken van telegraaf- (en tele foon-) verbindingen op of bij de operatielijnen, het aftappen van rivieren of waterleidingenten einde inondatiën te beletten, het in brand steken van voorraadschuren der aannemers of leveranciers van het leger, het moedwillig of roekeloos onklaar maken der machinerien op een transportvaartuig van het legerten einde de reis der troepen te ver- Lees pag. 118—151 van den 3en druk van Mr. Van der Hont's Handleiding,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 64