- 640 De Zundertjes lot puntgranaatkartetsen. De minder goede ontbrandbaarheid der zundertjes is zeker eene der grootste grieven, die tegen het schot van ons voorlaad veld- en bergge- schut aangevoerd worden. En op het oorlogs- èn op het oefenings terrein waren die zundertjes menigmaal, waar projectiel op projectiel en pure-perte werd verschoten, eene bron van teleurstelling en ergernis. Die weigeringen hebben eene zeer natuurlijke oorzaak; de sas in het keteltje van het zundertje is slechts door een verkapsel van zijden gaas van de buitenlucht afgesloten; dat verkapsel belet in geenen deele, dat de oppervlakte dier sas door de afwisseling van warmte en koude, droogte en vocht verhardt en minder ontbrandbaar wordt; bovendien verslijt het vorkapsel, ten gevolge waarvan het wel eens vernieuwd moet worden en het zundertje alsdan door vochtige of vuile handen gaat. Met zekerheid mag ondersteld worden, dat de manipulatie in de kanon- nierschool, dus reglementair, voorgeschreven voor het inbrengen van het zundertje in de buis der granaatkartets, niet de meest geschikte is, om het vuurvatten van de sas in het keteltje te verzekeren. Ze is als volgt: steekt het zundertje met de hand zoover mogelijk in de buis, drukt het tegen de velg van het rad geheel in, zet het daarna tot betere opslui ting en gedeeltelijke verbrijzeling van het kopje nog met een paar krachtige stooten op den radband aan, de granaat met beide handen vasthoudendeenz. Op het proefveld hebben wij eene andere manier in practijk zien brengen en die gaf, het is geene overdrijving, werkelijk betere resultaten. Met behulp van het ontkapmes werd eene kruissnede over den kop van het geheel ingebrachte zundertje gemaakt en het binnenste van de sas (dus het onveranderd geblevene, het minst verharde, bijgevolg het meest ontvlambare) naar buiten gebracht en gekneusd. Op die wijze heeft de vlam dor buskruitlading ontegenzeggelijk meer vat op de sas van het keteltje. In do reglementair voorgeschreven manier staat wel, zooals we zagen, dat, ten einde het kopje te verbrijzelen, het zundertje met een paar krachtige stooten op den radband aangedrukt wordr, maar dit aandrukken zal meestal de gewenschte verbrijzeling niet ten gevolge hebben, in geen geval het meest ontvlambaar gedeelte van de sas in het keteltje van het zundertje naar buiten brengen. Zij die, met ons, niet zoo'n bijzonder hoogen dunk hebben van het vuur met granaten mot schokbuizen tegen de kampongranden en in de sawa's van Atjoh, zullen ongetwijfeld hopen, dat de boven aangegeven maatregel een welverdiend goed onthaal moge vinden en er toe moge

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 651