646 afmarsch ledig is, wordt door de meeste colonne- en patrouillecomman danten als het criterium van drinkwatervoorziening beschouwd. Verlaat eene colonne het den vorigen middag betrokken bivouac met haren nasleep van rijst- en kookketels-dragende kettinggangers, en weet ook al de commandant, dat hij een zwaren marsch voor den boeg heeft en misschien of nagenoeg zeker geen drinkwater zal tegenkomen, toch zal hij er niet toe besluiten, om een paar zakken rijst a l'abandon te laten en de daar door vrijkomende kettinggangers tot het dragen van water aan te wijzen. ComptaMliteitswettenmakers, tarievenfabrikanten en vergoeding opleg gende autoriteiten, die niet willen, dat de rijst wordt achtergelaten, dagen voor zijnen geest als dreigende spookgestalten op en Marschgaat de colonne met eene hoeveelheid rijst, die voor een beetje reductie wel vatbaar blijkt; met leege kookketels, die zoo geschikt tot waterreservoir zouden zijn en met soldaten, die het door gebrek aan water mogelijk dien dag geducht te kwaad zullen hebben. Meu wachte zich echter voor te groote angstvalligheid. Aux grands maux, les grands remèdes Op zekeren dag moesten wij tegen het vallen van den avond een pepertuin in Atjeh doortrekken en lieten wij aan den commandant van den achtertroep, die o. a. voor het vervoer van gewonde soldaten had zorg te dragen, weten, dat hij na een lOtal minuten marcheerens door een pepertuin zou moeten gaan, zijne richting nemende tusschen de door soldaten mijner colonne links en rechts weg te werpen slobkousen. Deze maatregel, die genomen werd, om het verdwalen van den achter troep en trein te voorkomen, kostte een 40tal slobkousen, die toen door den chef der colonne behoorlijk zijn verantwoord. Dat dit feit in Atjeh is voorgevallen vóór den tijd, toen een soldaat met de betaling van een geweerkolf schijnt belast te zijn geworden, omdat hij een Atjeher met kolfslagen en niet met een Beaumontpatroon gedood had, spreekt van zelf. Ten slotte zij nog vermeld, dat de thans overleden Russische generaal Skobelew immer per compagnie een paar waterdragers deed aanwijzen; dat in den laatsten Turksch-Russischen oorlog iedere compagnie tot het zelfde doel een draagpaard ter harer beschikking had en dat uitsluitend het gebrek aan drinkwater meermalen een overwinnaar heeft genoodzaakt, zijne positie prijs te geven. "Wij wagen het niet, hier pertinent te spreken, omdat wij niet met zekerheid weten, of bedoeld geval zich werkelijk zoo toegedragen heeft, als de dagbladen hebben vermeld,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 657