648 waaraan een soldaat behoort te voldoen, alvorens zoogenaamd af te ex- erceeren. Stuit de beoefening van het zwemmen in Europa gedurende een groot aantal maanden van het jaar op de uit een hygiënisch oogpunt daarvoor te lage temperatuur, geheel anders is dit het geval in Indië, waar het nemen van een bad dubbel gezond moet worden geacht. Daarbij komt nog, dat er maar weinig garnizoenen in Indië zullen zijn aan te wijzen, waar niet voor betrekkelijk weinig geld eene geschikte zwemplaats zoude te maken zijn. Aan water toch ontbreekt het in Indië maar zelden, hetzij dat het garnizoen verblijf houdt aan de strandplaatsen nabij rivieren, dan wel in bergland, alwaar het stroomend water gemakkelijk in een reser voir verzameld kan worden. Vermits de Inlandsehe soldaat in den regel goed zwemmen kan, zoude de oefening alleen met Europeesche militairen dienen plaats te vinden, methodiekonder leiding van een daarvoor geschikt onderofficier of korporaal. Tirailleeren. Gewaagden wij reeds in eene vorige sprokkeling van de bijzonderheid, dat bij het Nederlandsehe Leger over het algemeen veel diligentie betoond wordt, om de reglementen op de hoogte van den tijd te doen blijven; een nieuw bewijs daarvan wordt nu weder gegeven door de invoering van een geheel ander voorschrift op het tirailleeren, in vervanging van het oude, dat eerst ton jare 1877 is uitgevaardigd. In dat nieuwe voorschrift lezen wij dat de verfranschte commando's door Nederlandsche bewoordingen (b. v. avanceeren door voorwaarts, retireeren door rechtsomkeert) ver vangen zijn; dat de signalen bij het tirailleeren zoo goed als vervallen zijn en bijna (1) uitsluitend commando's en ordonnansen in de bevelvoering der verspreide manschappen moeten voorzien dat per compagnie vóór het gevecht eenige manschappen (met uitslui ting van alle andere) als ziekendrager moeten aangewezen worden; dat bij iedere groepenlinie, d. i. eene zoodanige, waarbij de groepen met onderlinge afstanden marcheeren, doch de manschappen van éé.ne en dezelfde groep nog niet verspreid zijn, per groep 2 man als éclaireur op 10ü M. voorwaarts moeten marcheeren (1) In het Reglement wordt dan alleen gewag gemaakt van het blazen van signa len, wanneer de bevelhebber het vuur over de geheele linie wenscht te doen ophouden of wel den stormloop wil doen beginnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 659