654 „Het Crimineel Wetboek en het Reglement Van Krijgs tucht of Discipline voor het Krijgsvolk te Lande heeft bij het recent verschenen Koninklijk besluit ddo. 13 October 1882, No. 26 (In disch Staatsblad 1883, Nos. 54 en 55), dat op den lsten Maart jl. in werking is getreden, eene dusdanige algeheele wijziging ondergaan, dat de practi- sche toepassing der verschillende artikelen, waarbij thans eene geheel an dere maatstaf van straffen is vastgesteld, vele moeilijkheden zal opleveren, daar men, in den Krijgsraad zijnde, bij het bepalen der op de geincrimi- neerde feiten gestelde straffen, telkens het Crimineel Wetboek aan het Koninklijk besluit nauwkeurig zal hebben te toetsen, hetgeen in de practijk, behalve tijdroovend, voor menigeen een niet gering bezwaar is. moeten erkennendatover het algemeen genomende rechtskennis van onze militaire rechters te wenschen overlaat. Elke poging, om in dien toestand verbetering te brengen, verdient daarom toejuiching. Geldt dit ten allen tijde, te meer nog is zulks thans het geval, nu bij de bovengenoemde Koninklijke besluiten belangrijke wijzigingen zijn gebracht in ons Crimineel Wetboek en Reglement van Krijgstucht. Menig lid van een krijgsraad heeft dan ook sedert 1° Maart j.l., meer nog dan vroeger, gevoeld, hoe wenschelijk het is, te worden voorgelicht door deskundigen. De bekende werken van Mrs. Pols en Yan der Hout zooals dit laatste is aangevuld door de le Luitenauts der Infanterie P r i n s en G r e- versvoorzagen tot dusverre gedeeltelijk in die behoefte aan voorlich ting. Sedert het genoemde tijdstip echter zijn ze daartoe niet meer vol doende. Naast en bij die werken is raadpleging van andere bronnen nood zakelijk geblekenom den militairen rechter in staat te stellen, behoorlijk recht te sprekenzonder voorlichting van den Auditeur-Militairwiens taak het toch stellig niet is, om, zooals herhaaldelijk plaats had, in den krijgsraad als het ware onderricht te geven. Onder die omstandigheden zullen zeker vele officieren met belangstel ling hebben kennisgenomen van het reeds in enkele dagbladen gepubli ceerde Prospectus betreffende de bovengenoemde nieuwe uitgave. Dat, door den Boekhandelaar A. Bisschop te Semarang ondertee- kende stuk moge hier in zijn geheel volgenomdat de strekking en het nut van het bedoelde werk er o. i. volledig in zijn aangetoond. Behalve dat alle vroeger vigeerende straffen thans zijn veranderd, zijn bij het gemeld Koninklijk besluit voor het Crimineel Wbtboek bo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 665