655 vendien toepasselijk verklaard de bepalingen van het algemeene Strafrecht betreffende de belangrijke leerstellingen omtrent toerekenbaarheid, dader schap, medeplichtigheid, samenloop van misdrijven, voltooid misdrijf en poging, altegaar rechtsbegrippen, welke aan menigen Krijgsraadreehter tot dusverre vreemd zijn gebleven, daar die vóór de invoering van het voor meld Koninklijk besluit in het stelsel van het Crimineel Wetboek geheel onbekend waren. Daar in Kederlandsch-Indië geene permanente krijgsraden bestaan, waarin daartoe bepaald aangewezen officieren als rechters steeds zitting nemen, doch ieder officier, van welk wapen ook, ieder oogenblik kan wor den opgeroepen, om naar zijne eigene rce/jfe-overtuiging over militairen recht te spreken, zal het voor velen, die geene gelegenheid hadden te voren eene bijzondere studie van de Rechtswetenschap te maken, aangenaam zijn te vernemen, dat wij op het denkbeeld zijn gekomen, om een werk uit te geven, waarin bij ieder artikel van het Crimineel Wetboek de bij bovenvermeld Koninklijk besluit gewijzigde straffen zullen worden op genomen, met bijvoeging van belangrijke arresten van het Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandscli-Indië en tevens eene toelichting van die artikelen, welke alsnog verklaring behoeven, alsmede eene duidelijke om schrijving van eenige rechtsbegrippen, inzonderheid betreffende de leer der toei ekenbaarheid, daderschap, medeplichtigheid, samenloop van misdrijven, voltooid misdrijf en poging, zooals die door de Rechtswetenschap in het algemeen erkend en in de Rechtspractijk is aangenomen. Mr. LORCH, Auditeur-Militair bij den Krijgsraad te WILLEM I heeft, door ons daartoe uitgenoodigd, de samenstelling van het door ons uit te geven werk welwillend op zich genomen. Aan een dergelijk werk bestaat onzes inziens thans behoefte en tegen over die omstandigheid achten wij elke nadere aanbeveling overbodig". Alhoewel wij deze laatste zinsnede gaarne onderschrijven, brengen wij toch nog onder de aandacht van onze Lezers, dat, volgens de ons wel willend verstrekte nadere inlichtingen, aan het werk o. m. zal worden toegevoegd de verklaring van de meest voorkomende misdrijven, in het Wetboek van Strafrecht vermeld. Dit wetboek zal alzoo tevens in verband worden gebracht met ons gewijzigd Crimineel Wetboek; in den geest als het geval is in een Fransch werkje, getiteld „Le code militaire mis en rapport avec le code pénal commun". Door die toevoeging zal de bestudeering van Mr. L o r c h s pennevrucht nog meer er toe bijdragen, om de kennis van liet Recht te bevorderen. Gron-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 666